Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

STOP wypaleniu zawodowemu

Stanisław Gazda
Syndrom wypalenia zawodowego, może dotyczyć każdego, niezależnie od profesji i zajmowanego stanowiska. Wystarczy, że wykonuje się pracę stresującą, jest się przeciążonym dużą ilością obowiązków, skazanym na powtarzalność i monotonia w prac. By pomóc wyzwolić się z tego depresyjnego stanu - kontynuowana będzie realizacja regionalnego programu profilaktyki wypalenia zawodowego, w którym wezmą udział 52 zakłady pracy z Kujaw i Pomorza. Samorząd województwa przeznaczył w tym roku na ten cel prawie 150 tysięcy złotych. Pierwsze spotkanie dla liderów programu odbędzie się 11 marca.

Przedsięwzięcie realizują wojewódzkie ośrodki medycyny pracy w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. W ramach realizacji przedsięwzięcia zaplanowano: badania ankietowe w zakładach pracy, które pozwolą ocenić skalę problemu wypalenia zawodowego, spotkania z liderami profilaktyki z poszczególnych zakładów pracy biorących udział w programie, szkolenia dla kadry kierowniczej, pracowników bhp oraz lekarzy i pielęgniarek na temat istoty programu oraz czynników stresogennych w pracy, szkolenia dla pracowników pokazujące sposoby radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania konfliktów i zasad negocjacji, objęcie chętnych pracowników pomocą psychologiczną, w ramach której zorganizowane zostaną terapie grupowe oraz indywidualne konsultacje psychologiczne, konferencję prezentującą wzory dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.

Pierwsze w tym roku spotkanie dla liderów projektu z zakładów pracy odbędzie się 11 marca w Urzędzie Marszałkowskim. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń z realizacji przedsięwzięcia w ubiegłym roku i doskonalenie umiejętności w zarządzaniu projektem.

Wkrótce rozpoczną się też badania ankietowe w zakładach pracy, które potrwają do 16 kwietnia. Na 25 marca w Akademickiej Przychodni Lekarskiej w Toruniu zaplanowano pierwsze szkolenie dla trenerów, które poprowadzą pracownicy Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy z Instytutu Medycyny Pracy im. prog. J. Nofera w Łodzi. Dwuosobowe zespoły trenerów poprowadzą następnie zajęcia edukacyjne dla kadry kierowniczej i pracowników w poszczególnych zakładach pracy.

Syndrom wypalenia zawodowego to zespół dolegliwości psychicznych i somatycznych, na które najbardziej narażone są osoby, których praca wiąże się z wysokim poziomem stresu, koniecznością częstych kontaktów z ludźmi oraz odpowiedzialnością za pracę innych. Może być reakcją na długotrwałe przeciążenie obowiązkami oraz zbyt odpowiedzialne i trudne zadania, ale też na zajęcia wyczerpujące powtarzalnością i monotonią. Objawia się przede wszystkim stałym uczuciem ciężkiego zmęczenia, spadkiem nastroju, drażliwością i zanikiem motywacji, problemami ze snem i koncentracją. Czasem przybiera maskę chorób somatycznych - dolegliwości gastrycznych, częstych przeziębień. Co roku kosztuje gospodarki rozwiniętych krajów duże pieniądze, łamie dobrze zapowiadające się kariery zawodowe, niszczy prywatne relacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto