Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum. Czy mogę dziś bezpiecznie wyjść z domu? Na to pytanie odpowiedzą czujniki powietrza

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Polskapress
Mieszkańcy Sztumu mogą już bez wychodzenia z domów przekonać się o stanie powietrza. W mieście zainstalowano dwa czujniki badające jego jakość - na ulicy Wojciechowskiego i ulicy Pieniężnego. Wystarczy tylko wejść na stronę internetową miasta i kliknąć wiadomość (dla młodszych - post) "Monitoring jakości powietrza", by przekonać się o jego aktualnej jakości, a także o temperaturze, ciśnieniu i prędkości wiatru.

Czujniki na ulicach Wojciechowskiego i Pieniężnego badają stężenie pyłów PM10, PM2,5, PM1. Zbadajmy, co kryje się za tymi określeniami.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm (mikrometrów). W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.

PM2,5 to aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych.

Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi. Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka w stosunku do przeciętnego mieszkańca UE jest krótsze o jeszcze 1–2 miesiące z uwagi na występujące w Polsce większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii.

Ostatni za badanych pyłów - PM1 to ultradrobne cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 1 mikrometra. Ultra drobny pył jest, jak ostrzegają naukowcy, najbardziej niszczącym wariantem drobnych cząstek, ponieważ przenikają one przez płuca bezpośrednio do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się do narządów.

Włos się jeży, gdy czyta się takie informacje. Kliknijmy więc, by przekonać się o stanie powietrza w Sztumie. W piątek o godz. 9.45 czujniki wyświetliły informację "Wspaniałe powietrze!"

I niech tak zostanie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto