Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum: Nowy dyrektor więzienia chce angażować skazanych do prac w powiecie

Piotr Piesik
Archiwum
Kazimierz Zima, nowy dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie, ze swoimi zastępcami, mjr. Jackiem Dąbrowskim i kpt. Michałem Niedbałą, odwiedzili burmistrza Sztumu Leszka Tabora i starostę sztumskiego Wojciecha Cymerysa. W obu przypadkach rozmawiano o pomocy, jakiej skazani mogą udzielić samorządom.

Dla ppłk. Zimy to bardzo bliska tematyka, w obecnej kadencji samorządu nadal piastuje stanowisko przewodniczącego Rady Gminy Ryjewo w powiecie kwidzyńskim.

- Nasz zakład karny posiada indywidualne porozumienia o współpracy ze szkołami. Podpisywał je mój poprzednik, ale nie zamierzam tu czegokolwiek zmieniać. W razie potrzeby podpiszę odpowiednie aneksy - mówił Kazimierz Zima. - Jednak obowiązują nas pewne ograniczenia. Możemy wspierać bezpośrednio samorządy, ale nie wolno już nam pomagać spółkom, choćby ze stuprocentowym udziałem gmin.

Jest jeszcze jedna bariera - chociaż w Sztumie przebywa ponad tysiąc skazanych, jednak pracować poza murami więzienia może tylko kilkadziesiąt osób, w ramach tzw. oddziału półotwartego. A potrzeby samorządów są większe, bo też skazani-pracownicy są w cenie. Są wśród nich prawdziwi fachowcy, na dodatek nie trzeba wypłacać im pensji ani zapewniać wyżywienia. W praktyce samorządy nieoficjalnie fundują dodatkowe posiłki, napoje, papierosy.

- Skazanego można zatrudnić w taki sposób za jego zgodą, ale o taką zgodę najłatwiej. Praca za murami pozwala jakby poczuć atmosferę wolności, zabić więzienną nudę. W procesie resocjalizacji ma to bardzo duże znaczenie - dodaje K. Zima.

Natychmiast pojawiły się pierwsze projekty zaangażowania skazanych do konkretnych prac - Urząd Miasta w Sztumie chętnie widziałby ich w roli utrzymujących porządek na przebudowanym bulwarze nad Jeziorem Zajezierskim. To bardzo rozległy teren. Na modernizację bulwaru gmina pozyskała pieniądze unijne, utrzymanie trzeba już zapewnić z własnego budżetu. Pracownicy z ZK byliby za darmo.

Powiat gotów jest zatrudnić skazanych do prac przy drogach powiatowych. Trzeba usuwać połamane drzewa, rosnące tam krzaki. Tymczasem kilku osadzonych w Sztumie już za murami więzienia ukończyło zawodowe kursy, m.in. pilarza. Mają więc stosowne uprawnienia i trzeba im tylko zapewnić sprzęt oraz przygotować "front robót".

Pod nowym kierownictwem sztumski Zakład Karny będzie też kontynuować współpracę w organizacji Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Więziennej, pozyskano już nawet dotację na ten przegląd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto