MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum. Pierwszy krok w biznesie

Marta Głogowska
Bartłomiej Szaniawski (z lewej) i Piotr Góral, który nie kryje, że lubi sam przyrządzać potrawy.
Bartłomiej Szaniawski (z lewej) i Piotr Góral, który nie kryje, że lubi sam przyrządzać potrawy.
Niełatwo jest zdobyć odwagę i pieniądze na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Mimo to młodzi bezrobotni absolwenci, zniechęceni poszukiwaniem pracy coraz częściej próbują sami zakładać biznes.

Niełatwo jest zdobyć odwagę i pieniądze na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Mimo to młodzi bezrobotni absolwenci, zniechęceni poszukiwaniem pracy coraz częściej próbują sami zakładać biznes. W Malborku odbyło się spotkanie z ministrem gospodarki i pracy z młodymi przedsiębiorcami, uczestnikami programu Pierwszy Biznes?.

Jedną z zaproszonych osób był Piotr Góral. Młody, dynamiczny mieszkaniec Malborka, jeszcze do niedawna bezrobotny, dziś sam jest pracodawcą, właścicielem świetnie prosperującej restauracji Andaluzja w Sztumie. O sukcesie zadecydował pomysł, pomoc doświadczonego w branży gastronomicznej krewnego oraz umiejętnie wykorzystane rządowe dotacje.

- Chciałem otworzyć jakiś ciekawy lokal, a nie zwyczajny bar - mówi Góral. - Ponieważ spełniałem wszystkie wymagane warunki, spróbowałem skorzystać z dotacji Ministerstwa Gospodarki i Pracy. I to się udało: mój biznes plan został pozytywnie rozpatrzony.
Program Pierwszy Biznes jest częścią szerszego rządowego programu Pierwsza Praca. Skierowany jest do młodych bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy i zdecydowanych spróbować własnych sił w przedsiębiorczości. Bezrobotna młodzież do 25 roku życia oraz absolwenci do 27 roku życia mogą zgłaszać w swoich urzędach pracy chęć udziału w programie. Dotychczas Ministerstwo Gospodarki i Pracy przeznaczyło na program 22 766,2 tys. złotych z rezerwy Funduszu Pracy. Przewiduje się, że do końca bieżącego roku z funduszy tych skorzysta od 6 do 8 tys. młodych ludzi.
- Wziąłem udział w pierwszej edycji programu - opowiada Piotr Góral. - Najpierw kurs, potem musiałem przygotować własny biznes plan. Warunkiem było między innymi pokrycie 25 proc. inwestycji ze środków własnych.

Otwarta w maju sztumska Andaluzja jest młodszą siostrą malborskiej. Restauracje mają podobny klimat i zbliżone menu oparte o kuchnię śródziemnomorską.
- Staram się trzymać wysoki poziom - mówi. - Ma początku było trochę potknięć, ale szybko się uczymy. Wkrótce będziemy mieli nowego szefa kuchni, Algierczyka, który dopilnuje by potrawy miały w stu procentach oryginalny smak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto