Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum. Pomorskie Żagle Wiedzy dla szkół podstawowych. Nim żeglarstwa będzie uczyć się 70 uczniów, szkolenia przechodzą nauczyciele

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miasta i Gminy Sztum
Nauczyciele trafili do... szkolnych ławek. Pilnie uczą się tajników nawigacji. To ważny element projektu edukacji morskiej i żeglarskiej dla 70 uczniów uczęszczających do 5 szkół podstawowych w Sztumie i okolicach. Gdy ma się w sąsiedztwie tyle jezior i godzinę drogi nad morze, taka wiedza na pewno się przyda.

W Pomorskim Związku Żeglarskim w Gdyni szkolenie z nawigacji przeszło 9 nauczycieli ze szkół podstawowych w Sztumie, Czerninie, Gościszewie i Nowej Wsi. Ma to związek z realizowanym projektem „Pomorskie Żagle Wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację morską i żeglarską w Mieście i Gminie Sztum”.

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Sztum, program szkolenia obejmował m.in.: podstawy nawigacji, wyznaczanie pozycji na mapie morskiej, wyznaczanie kursów i uzupełnianie dziennika pokładowego. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z mapami i przyrządami nawigacyjnymi.
To pierwszy etap realizacji całego przedsięwzięcia, bo zdobyta wiedza posłuży nauczycielom podczas warsztatów prowadzonych wśród uczniów 5 szkół podstawowych. Będą to zajęcia pozalekcyjne dla 70 uczniów.

Ale nie będą to tylko nudne wykłady „na sucho”. W planie jest wiele działań, dzięki którym dzieciaki mogą połknąć wodniackiego bakcyla. Oto, co przewiduje projekt:

  • zajęcia z doradztwa zawodowego promującego zawody związane z branżą morską i nadmorskim położeniem regionu;
  • praktyczne lekcje żeglarstwa;
  • wyjazdy edukacyjne do instytucji związanych z edukacja morską i żeglarską;
  • wydarzenia i festyny koncentrujące się wokół treści morskich.

Projekt będzie realizowany do końca 2022 r. Ma kosztować 197 400 zł, ale sztumscy włodarze pozyskali na niego 95-procentowe dofinansowanie, czyli 167 790 zł, z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Jak przyznaje marszałek Mieczysław Struk, władzom województwa zależy na tym, aby w takim regionie jak Pomorze dzieci i młodzież wiedziały więcej o morzu, żeglowaniu, o ekologii, tak żeby pomorska młodzież czuła się współodpowiedzialna za te akweny, na których będzie uczyła się żeglować.

Jako żeglarz i instruktor żeglarstwa muszę przyznać, że żeglowanie właśnie to bardzo cenna lekcja, która przygotowuje nas do dorosłego życia. Wiedza o ekologii, wiedza z zakresu nawigacji, ale także nauka odpowiedzialności, punktualności, sumienności - mówił marszałek Mieczysław Struk, gdy podpisywane były umowy z przedstawicielami gmin z regionu.

Projektem objętych zostało 21 jednostek samorządu terytorialnego na Pomorzu, co przekłada się na 7588 uczniów i 552 nauczycieli.
- Przez wiele lat w Polsce zaniedbano kształcenie na większą skalę. Chciałbym przypomnieć, że w przedwojennej Polsce był ogromny ciąg na morze. Występowała ogromna radość w II Rzeczypospolitej z dostępu do morza, że powstało blisko 30 tysięcy kół rzecznych i morskich. Nauka, budowa, edukacja - w takim regionie jak województwo pomorskie musimy zwrócić uwagę na te aspekty – podkreślał Mieczysław Struk.

Gdzie w Sztumie zrobić najpięknejsze zdjęcie? Te lokalizacje...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto