Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum. Radni w sprawie ACTA

PP
Piotr Piesik
Stanowisko w sprawie umowy ACTA zostanie prawdopodobnie przyjęte w trakcie czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Sztumie. Można jeszcze przesłać uwagi do tego dokumentu.

Zapowiadaliśmy już najbliższą sesję Rady Miejskiej, lecz przyjęcie stanowiska Rady Miejskiej i Burmistrza Miasta i Gminy Sztum zostało dołączone do porządku obrad już po zwołaniu sesji.

Oto jego treść.

STANOWISKO
Rady Miejskiej w Sztumie
oraz Burmistrza Miasta i Gminy Sztum
w sprawie międzynarodowego porozumienia ACTA- umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi

W imieniu mieszkańców Miasta i Gminy Sztum, a szczególnie tych aktywnie korzystających z Internetu, apelujemy do władz państwowych o upublicznienie wszystkich dokumentów związanych z podpisaniem międzynarodowego porozumienia ACTA- umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi. Wnioskujemy o przeprowadzenia szerokich i prawdziwych konsultacji społecznych nie tylko ze środowiskami, instytucjami, korporacjami zabiegającymi o szczególną, skomercjalizowaną ochronę wartości intelektualnych, ale także członkami i organizacjami społeczeństw sieciowych.
Upublicznienie wszystkich dokumentów związanych z podpisanym przez rząd polski porozumieniem ACTA a także konsultacje i debaty społeczne na równych prawach ze wszystkimi stronami, mogą pomóc w rozwianiu wszelkich wątpliwości związanych z faktycznymi skutkami wejścia w życie tego porozumienia oraz określeniu, jakie są prawdziwe intencje władz państwowych.
Dostrzegając potrzebę ochrony własności intelektualnej, zapobieganiu piractwa w sieci nie można jednocześnie tworzyć uregulowań, które zwykłym mieszkańcom utrudniają dostęp do dóbr szeroko rozumianej kultury poprzez np. postawienie wysokich progów finansowych przez twórców różnych dóbr uniemożliwiających faktyczny do nich dostęp.
We współczesnym świecie, którego cząstką jest także Ziemia Sztumska, Internet stal się symbolem wolności, rozwoju, postępu. Dla młodego pokolenia jest formą budowania i wyrażania swojej tożsamości.
Władze państwowe nie mogą bagatelizować zmian, jakie zaszły w świadomości ludzi, a szczególnie młodych obywateli, w wyniku rozwoju Internetu, który z wolności dzieła i prawa dostępu stwarza faktyczne warunki do realizacji konstytucyjnych praw i wolności.
Należy bardzo poważnie potraktować opinie wielu środowisk sieciowych, fachowców od Internetu, naukowców, że wprowadzenie w życie porozumienia ACTA w dotychczasowej formie może oznaczać wprowadzenie cenzury w sieci i takich ograniczeń prawnych i finansowych, które wykluczą z powodu materialnego ubóstwa ze społeczności sieciowych, dostępu do cywilizacyjnych dóbr kultury całe grupy społeczne, a szczególnie młode pokolenie. Nie można we współczesnym świecie prawa dostępu uzależniać tylko od posiadania pieniędzy.
Jako państwo i naród jesteśmy jeszcze na dorobku, na długiej drodze rozwoju, więc stwarzanie jakichkolwiek barier i utrudnień zmniejszy nasze szanse na dogonienie świata a w wymiarze indywidualnym, osobistym wielu Polakom obniży konkurencyjność np. na rynku pracy.
W związku z dużym zaniepokojeniem wśród młodej społeczności internetowej naszej gminy, licznymi protestami w kraju apelujemy o szczególną staranność przy podjęciu ostatecznych decyzji w sprawie wprowadzenia w życie porozumienia ACTA.

Dokument podpisali przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Oleksiak i burmistrz Leszek Tabor.

Internauci, którzy chcieliby odnieść się do projektu stanowiska, mogą przesłać swoje uwagi pod adresem mailowym [email protected]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto