MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum. Spotkania za więziennym murem. Wyprawy w nieznany świat

Anna Sztym
Na spotkaniu ze skazanymi: Piotr Tarnowski, dyrektor muzeum w Sztutowie, Jacek Lachendro, Ryszard Wudarczyk, zastępca dyrektora Zakładu Karnego, i Piotr Cywiński, dyrektor muzeum w Oświęcimiu. FOT. PIOTR SZYMAŃSKI
Na spotkaniu ze skazanymi: Piotr Tarnowski, dyrektor muzeum w Sztutowie, Jacek Lachendro, Ryszard Wudarczyk, zastępca dyrektora Zakładu Karnego, i Piotr Cywiński, dyrektor muzeum w Oświęcimiu. FOT. PIOTR SZYMAŃSKI
Dwa niezwykłe spotkania w sztumskim Zakładzie Karnym. O obozie zagłady opowiadał osadzonym dr Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau. W zupełnie inny świat, bo syberyjski, przeniósł ich pisarz i podróżnik, ...

Dwa niezwykłe spotkania w sztumskim Zakładzie Karnym. O obozie zagłady opowiadał osadzonym dr Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau. W zupełnie inny świat, bo syberyjski, przeniósł ich pisarz i podróżnik, Romuald Koperski.

Goście z Oświęcimia, dr Piotr Cywiński i Jacek Lachendro, oraz towarzyszący im Piotr Tarnowski, dyrektor muzeum w Sztutowie, po zwiedzeniu Zakładu Karnego spotkali się z osadzonymi. Podczas prelekcji dr Cywiński szczegółowo przedstawił jeden dzień z życia więźnia obozu. Skazani obejrzeli także film dokumentalny o pierwszej udanej i brawurowej ucieczce z Auschwitz oraz o powojennych losach zbiegów.

- Osadzeni wykazali duże zainteresowanie tematem oraz prezentowanymi materiałami – mówi Krzysztof Trymerski, opiekun biblioteki więziennej, jeden z inicjatorów spotkania. - Znalazło to odzwierciedlenie w dyskusji, w trakcie której zadawano dużo pytań pracownikom muzeum.

Dyrektor muzeum przekazał dla radiowęzła filmy DVD opowiadające o dziejach obozu. Cennym darem dla więziennej biblioteki były książki biograficzne byłych więźniów oraz wydawnictwa własne muzeum.

- Goście zapewnili, że na tym jednym spotkaniu nasza współpraca się nie zakończy – dodaje Trymerski.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się też spotkanie z Romualdem Koperskim, pianistą, podróżnikiem, pisarzem, dziennikarzem, fotografem, żeglarzem, nurkiem oraz pilotem samolotowym.

- Podróżuję od zawsze – opowiadał. – Mam taką nieokiełznaną naturę, która nie pozwala mi usiedzieć w jednym miejscu. Gna mnie z miejsca na miejsce.

Pisarz-podróżnik zafascynowany jest Syberią. Odbył na nią dwie wyprawy. Pierwsza wiodła przez bezkresne, bezludne obszary Syberii, a potem przez Alaskę, Kanadę i prawie całe terytorium USA. Owocem tej podróży jest książka "Pojedynek z Syberią". Kolejną, nie mniej ciekawą wyprawą Koperskiego było przemierzenie Syberii zwykłym gumowym pontonem. Był to samotny spływ największą syberyjską rzeką - Leną. Efektem tej podróży była jego kolejna książka - "Przez Syberię na gapę".
W trakcie spotkania ze skazanymi podróżnik opowiadał rozmaite ciekawostki z wypraw. Okazał się świetnym gawędziarzem, którego osadzeni słuchali z wielkim zainteresowaniem. Zasypali podróżnika gradem pytań. Koperski zapewnił, że po zakończeniu planowanej zimowej wędrówki przez Syberię przyjedzie do sztumskiego więzienia i opowie o trudach podróżniczego życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sztum. Spotkania za więziennym murem. Wyprawy w nieznany świat - Sztum Nasze Miasto

Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto