Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztumscy rekonstruktorzy zapraszają na naukę fechtunku! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Bractw Rycerzy Ziemi Sztumskiej
Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej rusza z nowym cyklem weekendowych zajęć edukacyjnych. Odbywać się one będą w dwie soboty każdego miesiąca. Pierwsze już 11 marca!

- W tym tygodniu, jak na rycerzy przystało, ruszamy z warsztatami fechtunku, czyli treningiem walki mieczem. Zajęcia są bezpieczne i dla osób w każdym wieku. Wystarczy wygodny strój i chęci. O trening i dobrą atmosferę zadbamy my. Do zobaczenia - zachęcają członkowie Bractwa.

Zajęcia rozpoczną się o godz. 10 w sztumskim zamku, siedzibie Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej.

Warto uczestniczyć w nowej inicjatywie Bractwa. Rekonstruktorzy są słynni z organizacji wielu atrakcyjnych edukacyjnych działań przybliżających współczesnym kulturę wieków średnich, ale nie tylko. Ostatnim przedsięwzięciem Bractwa, realizowanym razem z pracownikami Zamku, było dyktando o tytuł Sztumskiego JęzykoMistrza.

W grudniu ubiegłego roku Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej obchodziło 28 rocznicę powstania.

Od blisko trzydziestu lat rekonstruktorzy pokazują i udowadniają, że średniowieczne cnoty rycerskie sprawdzają się i w XXI wieku. Bractwo jest także dowodem, że wartości te można prezentować w sposob bardzo atrakcyjny. Świadczy o tym między innymi mnogość oraz różnorodność organizowanych lub współorganizowanych przez Bractwo imprez - z Turniejem Rycerskim im. Albrechta III Habsburga na czele.

Obok tego sztandarowego, wpisanego na stałe do kalendarza imprez Bractwa, wydarzenia, sztumscy rycerze organizują szereg turniejów, w tym łuczniczych, a także imprez edukacyjnych. Po najeździe Rosji na Ukrainę część z nich dedykowana była m.in. młodym uchodźcom z tego państwa.

Rycerzom i damom Bractwa nie straszny był także covid. Pandemia nie zahamowała ich działalności, choć nadała jej nieco inny wymiar. Czy Albrecht III mógł przypuszczać, że powstanie coś takiego jak Internet?! A tymczasem ten środek przekazu i edukacji został pzrez współczesnych rycerzy wspaniale wykorzystany i to w okresie największego ataku choroby. Można napisać, że członkowie Bractwa nie tylko go odpari ale przeszli do kontruderzenia, ostatecznie wygrywając i bitwę i wojnę!

A stało się to dzięki zorganizowanej przez nich akcji „Rycerskość w sieci", której zadaniem było odpowiedzenie na pytania - Jak być rycerzem w XXI wieku i czy można nim być w Internecie?

Rozmawiający przed blisko laty z naszym reporterem koordynator przedsięwzięcia Arkadiusz Dzikowski powiedział:

– Straciliśmy [w wyniku pandemii - przyp. autor] dotychczasowe pola działania – przede wszystkim imprezy plenerowe i pokazy na świeżym powietrzu. Pandemia odbiła się także na naszej działalności edukacyjnej, do której zawsze przykładaliśmy bardzo dużą wagę. Poza aspektem militarnym, od samego początku działania bractwa staramy się pokazywać życie człowieka średniowiecza. Interesujemy się wszystkimi jego aspektami – rzemiosłem, kuchnią, medycyną, i oczywiście kulturą i sztuką – gramy, śpiewamy, tworzymy poezję.

Warto korzystać z bogatej i wciąż poszerzanej oferty Bractwa!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto