Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Straciła 10 tys. zł! Pieniądze oddała oszustom

kfu
Ofiarą oszustów metodą „na policjanta” stała się 64-letnia tczewianka, która straciła 10 tysięcy złotych.

- Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, oficer prasowy KPP w Tczewie. - Nie dają chwili na zastanowienie się oraz sprawdzenie informacji o osobie dzwoniącej. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców i będą dowodem w sprawie. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary. Właśnie w ten sposób wczoraj w Tczewie oszukana została 64-letnia mieszkanka tego miasta. Kobieta zaufała oszustom i przekazała im 10 tysięcy złotych.

Policjanci systematycznie przypominają o tym jak nie paść ofiarą przestępców oszukujących metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. W zdarzeniach łupem przestępców padają najczęściej oszczędności życia
seniorów. Funkcjonariusze policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie oraz nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Policjanci apelują do mieszkańców o ostrożność i zachowanie czujności w telefonicznej prośbie pożyczki, gdyż najprawdopodobniej jest
to próba oszustwa.

- Pomimo ciągle prowadzonej akcji profilaktycznej przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy i wyłudzają pieniądze od starszych osób - przypomina asp. sztab. Dawid Krajewski. - Sposób działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny, jednocześnie tłumacząc zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację lub na jakieś wartościowe rzeczy. Oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać rozmówcę. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna osoba, podając się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji. W tej rozmowie przestępca informuje swojego rozmówcę, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na policję. Inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, a w sytuacji gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W tym momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon np. za policjanta zakończmy rozmowę.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń można kontaktować się z policją o pod nr 997 lub 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

- Zwracamy się z apelem, również do osób młodych- mówi asp. sztab. Dawid Krajewski. - Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. różnego rodzaje święta jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, często w tym czasie kupuje się prezenty za pośrednictwem internetu. - Musimy być bardzo ostrożni, gdyż tą drogą działają także oszuści - przypomina oficer prasowy. - Warto zabezpieczyć się przed przestępstwami w sieci i najbezpieczniej jest płacić za zamówiony towar
przy odbiorze przesyłki. Zachowajmy czujność przy poszukiwaniu cenowych okazji, gdyż mogą to wykorzystać potencjalni oszuści. Przed zakupem dokładnie sprawdźmy sprzedawcę i oferowany przez niego towar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto