Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyczna ciekawostka w Bągarcie

PP
Piotr Piesik
Podczas turystycznych peregrynacji po powiecie sztumskim warto zwrócić uwagę na ogromny głaz narzutowy, ustawiony obok skrzyżowania dróg w Bągarcie, w gminie Dzierzgoń. Wyryto na nim wiele nazwisk.

Głaz jest pomnikiem, wystawionym przed II wojną światową mieszkańcom wsi, którzy zginęli w czasie I wojny. Wykonała go w 1924 roku firma Friedricha Hermanna z Elbląga. Wyryto na nim 53 nazwiska mieszkańców wsi, noszącej wtedy nazwę Baumgarth, którzy nie powrócili z frontu Wielkiej Wojny, jak o niej wtedy mówiono. Choć dominują niemiecko brzmiące nazwiska, treść napisu również jest w języku niemieckim, to wśród nazwisk znaleźć można wiele brzmiących polsko – Nowodworski, Santowski, Lenski, Gaca, Borowski czy Rudschinski.
W 1924 roku pomnik ustawiono na podbudowie z polnych kamieni i poświęcono. Po II wojnie światowej długo leżał przewrócony, nie był to przecież dobry czas dla przywracania tego rodzaju pamiątek historii. Nie brakowało nawet głosów, by głaz zakopać w ziemi. Jednak już w 1991 roku został ponownie ustawiony pionowo, potem w odnowienie pamiątkowego napisu zaangażowali się mieszkańcy Bągartu, członkowie Mniejszości Niemieckiej oraz organizacji Stuhmer Heimatkreis. Pomnik ponownie odsłonięto 26 lipca 2006 roku. Systematycznie zapalane są pod nim znicze, zatrzymuje się też wielu turystów, przejeżdżających samochodami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto