Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikalnej techniki wielkanocnego zdobienia jajek uczą się dzieci na warsztatach w sztumskim zamku! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Na Zamku w Sztumie rozpoczęły się dzisiaj (w piątek, 17 marca) wielkanocne zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Aż do Wielkiej Środy dzieci będą poznawać tajniki tradycyjnego zdobienia pisanek z użyciem wosku pszczelego. Metoda ta, jak podkreśla Agnieszka Skrobisz, główna organizatorka zajęć, nie jest prosta. Wymaga czasu, skupienia, cierpliwości, ale uzyskane efekty z naddatkiem wynagradzają włożony w tworzenie pisanek trud. Mały człowiek nie tylko może poczuć się artystą - ale rzeczywiście nim zostać!

Takiej popularności zajęć nikt spośród pracowników Zamku w Sztumie (przypomnijmy - jest to oddział Muzeum Zamkowego w Malborku) nikt się nie spodziewał. W ciągu dwóch dni od ogłoszenia zapisów na warsztaty wielkanocne zapisało się na nie aż 550 dzieci! To rekordowa liczba, a przecież sztumska placówka słynie z organizacji wielu atrakcyjnych akcji. Oczywiście wystawy w zamku zwiedza liczniejsze grono, ale i czas ich ekspozycji jest o wiele dłuższy! Warsztaty wielkanocne potrwają kilkanaście dni - zakończą się w Wielką Środę.

W tym czasie ponad pół tysiąca dzieci pozna tradycyjną metodę zdobienia wielkanocnych jajek - czyli metodę batikową, ale nie tylko.

- Zajęcia są podzielone na dwie części. W pierwszej jest krótki wstęp historyczny, zawierający wiele ciekawostek dotyczących pisanek. W drugiej są już zajęcia warsztatowe, czyli to na co dzieci najbardziej czekają. Naszą misją jest jednak edukacja, więc nie chcemy ograniczać się wyłącznie do zajęć praktycznych - tłumaczy Agnieszka Skrobisz, asystent muzealny Zamku w Sztumie, dodając: - Pisanki są nieodłącznie związane z tradycją Wielkanocną, każdy z nas wie, czym jest pisanka, każdy z nas jakąś wykonał, ale nie techniką jaką proponujemy. Technika batikowa, choć tradycyjna, nie jest obecnie specjalnie popularna.

Na czym polega? Jest to naprzemienne nanoszenie na jajko roztopionego wosku pszczelego i zanurzanie go w kolejnych farbach - zaczynając od najjaśniejszych odcieni.

Efekt takich zabiegów jest znakomity (do tego jeszcze wrócimy), a sprzęt potrzebny do wykonania dzieła jest dość prosty.

- Wzory wykonujemy przy pomocy prostego pisaka - szpileczki krawieckiej wbitej w patyczek, np. w ołówek, czy kredkę. Potrzebujemy jeszcze naczynka do roztopienia wosku pszczelego. Dlaczego pszczelego? Bo on się najlepiej nanosi, doskonale topi, nie dymi i najładniej pisze się nim na jajku; inne woski, z klasycznych świec - mogą nie zadziałać - mówi pani Agnieszka.

Gdy już mamy odpowiednie przedmioty (nie zapomnijmy o wcześniej ugotowanym na twardo jajku!), naprzemiennie, jak już wspomniano, nanosimy wzory woskiem pszczelim oraz farbujemy jajka w barwniku - zaczynając od najjaśniejszego koloru. Można tak postępować kilkukrotnie - aż do najciemniejszej, czasami wręcz czarnej barwy.

- Te kolorowe wzory zostają pod woskiem, bo wszystko to, co jest pod nim jest niepofarbowane następna partią barwnika. W związku z czym, gdy ten wosk już zetrzemy - robi się to po ogrzaniu - szmatką lub papierowym ręcznikiem - te wzory nam się pięknie pokazują - wyjaśnia Agnieszka Skrobisz.

Jak dodaje panie Agnieszka, metoda batikowa kiedyś była bardzo popularna, a obecnie został w dużej mierze zapomniana.

- Wymaga ona sporo skupienia, czasu, ale poza efektem artystycznym i satysfakcją daje dużo relaksu. Tak się kiedyś spędzało czas Wielkiego Postu, przygotowują się do świąt Wielkanocnych - kończy nasza rozmówczyni.

I tak spędzają czas dzieci uczestniczące w warsztatach wielkanocnych w Zamku w Sztumie. Z pewnością będą to dla nich niezapomniane chwile.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto