18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny Sztumu mają być "wystrzałowe" na przekór epidemii koronawirusa. Ale Dni Ziemi Sztumskiej trzeba było odwołać

Anna Szade
Parada podczas Dni Ziemi Sztumskiej we wrześniu 2011 r.
Parada podczas Dni Ziemi Sztumskiej we wrześniu 2011 r. Archiwum
Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów tegorocznych Dni Ziemi Sztumskiej, które ostatecznie zostały odwołane. Ale nie wymazano z kalendarza 604 urodzin miasta. Jak będą świętowane? Burmistrz Leszek Tabor zapowiada, że „wystrzałowo”. A w galerii powyżej archiwalne zdjęcia sprzed dziewięciu lat.

Wkrótce Sztumowi „stukną” 604 lata. To ponad sześć wieków temu otrzymał on prawa miejskie.
- Od wielu lat świętowaliśmy je wspólnie podczas trzydniowych Dni Ziemi Sztumskiej. W tym roku z powodu pandemii masowe obchody zostały odwołane – przypominają urzędnicy na stronie internetowej sztum.pl.

Choć wciąż obowiązuje rygor sanitarny, to jednak sztumskie władze nie chcą, by tegoroczne święto przeszło bez żadnego echa.

Nie znaczy to jednak, że nie będzie żadnego urodzinowego akcentu. Z tej okazji 21 września przygotowaliśmy niespodziankę i będzie ona mocno „wystrzałowa” - uchyla rąbka tajemnicy burmistrz Leszek Tabor.

Co ciekawe, historia Sztumu jest dłuższa niż sześć wieków. „Stumo circa Postelin” (Sztum w okolicy Postolina) – tak brzmi najstarsza, bo pochodząca z 1234 r. wzmianka o Sztumie. Polska nazwa występuje po raz pierwszy w źródłach z 1565 r.
Stumo był grodem pruskim i należał do włości Aliem. W 1236 r. został zdobyty przez Krzyżaków, którzy w latach 1326-1333 wybudowali zamek, siedzibę wójta zakonnego. Następnie na terenie dzisiejszego Rynku założyli folwark.

Podczas wielkiej wojny polsko-krzyżackiej (1409-1411) zamek został zajęty przez wojska polskie maszerujące spod Grunwaldu na Malbork. Po nieudanym oblężeniu zakonnej stolicy przez 3 tygodnie polska załoga w Sztumie odpierała krzyżackie szturmy, oddając warownię dopiero na rozkaz Władysława Jagiełły.
23 września 1416 r. wielki mistrz Michał Kuchmeister von Sternberg nadał ludności zamieszkującej folwark prawo miejskie potwierdzone potem przez polskiego króla Zygmunta II Augusta (1553).

Leżące na wyspie miasto zostało otoczone murem z dwiema bramami (malborską i kwidzyńską) oraz basztami. Wytyczono też 50 działek osadniczych. Aktualnie Sztum liczy 9 tys. mieszkańców i zajmuje 4,59 km kw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto