Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa o porządku i czystości nakłada na samorządy nowe obowiązki

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Jak radzą sobie z ich wprowadzaniem?

W gminie Oleśnica wprowadzono już komputerowy program ewidencji mieszkańców, umożliwiający naliczanie stosownych opłat za wywóz śmieci. W porozumieniu z prawnikami tworzone są odpowiednie projekty uchwał dotyczące sposobów ustalania opłat oraz ich wysokości. Planowana jest także szeroko zakrojona akcja edukacji ekologicznej.

- Ze względu na położenie na styku granic województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego, postanowiliśmy zrealizować projekt budowy zakładu zagospodarowania odpadami wraz z trzynastoma innymi gminami - mówi Ewa Rachwał, kierownik Referatu Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy w Oleśnicy. - Budynek powstanie w Olszowej w Wielkopolsce. Jesteśmy właśnie na etapie wyłaniania wykonawcy inwestycji. Projekt obejmuje także zakup 500 kontenerów do segregacji odpadów, które będą rozdzielone pomiędzy gminy.

Wszystkie prace w Oleśnicy są prowadzone tak, by już od 1 stycznia 2013 roku nowy system gospodarowania od-padami mógł ruszyć pełną parą.

W Kotlinie Jeleniogórskiej część zadań przejął Związek Gmin Karkonoskich, do którego należą Kowary, Karpacz, Mysłakowice, Szklarska Poręba, Piechowice i Podgórzyn. Organizacja cieszy się sporym uznaniem w gronie ekologów, czego dowodem jest przyznanie związkowi wielu nagród, m.in. prestiżowego Tygrysa Recyklingu.

- Od niemal piętnastu lat w Ścięgnach-Kostrzycy działa Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami, w którym istnieje zakład przetwórstwa i segregacji - mówi Witold Szydłowski, dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich. - W tym roku zakończyliśmy kolejny etap prac modernizacyjnych, przystosowujących go do nowych przepisów. W kolejnych latach chcemy wprowadzać w nim innowacyjne technologie.

Związek zakupił też czterysta gniazd do segregacji odpadów, które wkrótce będą rozdzielane pomiędzy gminy.
- Wszystkie nowe kontenery są większe od poprzednich. Zdecydowaliśmy się też na unowocześnienie sprzętu do ich obsługi - mówi Witold Szydłowski. - Następnym etapem będzie uporządkowanie punktów zbiórki i estetyczne ich obudowanie, tak jak wygląda to obecnie w Podgórzynie. Związek od dwudziestu lat prowadzi też działalność edukacyjną we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.

Zadaniem gmin pozostanie ustalenie opłaty za wywóz odpadów. Wzór mogą czerpać z Karpacza, gdzie od pięciu lat mieszkańcy płacą podatek śmieciowy.

W Prochowicach niedawno ruszyły pierwsze prace.
- Zleciliśmy opracowanie planu gospodarki odpadami zewnętrznej firmie - mówi Edyta Rogos, inspektor ds. gospodarki komunalnej w Prochowicach. - Na postawie sporządzonego raportu ustalimy priorytety inwestycyjne i ustalimy wszelkie opłaty za wywóz śmieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto