Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa w powiecie sztumskim: Trwają konsultacje

As
Nowe zasady gospodarki odpadami mają sprawić, że w lasach będzie mniej dzikich wysypisk śmieci
Nowe zasady gospodarki odpadami mają sprawić, że w lasach będzie mniej dzikich wysypisk śmieci fot. Piotr Szymański
Gminy szykują się na przejęcie śmieci. Trwają więc intensywne przygotowania do tzw. śmieciowej rewolucji, która czeka nas w przyszłym roku

Zgodnie ze zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, najpóźniej w lipcu przyszłego roku w każdej z gmin, wprowadzony zostanie nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostaną określone uchwałą rady gminy i będą jednakowe dla wszystkich mieszkańców. W ten sam sposób gmina ustali sposób świadczenia usług w zakresie odbierania i gospodarowania odpadami.

W związku z tym włodarze muszą wypracować racjonalny system naliczania opłat za wywóz śmieci, w oparciu o jedną z kilku możliwości, które wskazuje ustawa.

W powiecie sztumskim jedynie w gminie Dzierzgoń zapadła już decyzja co do metody naliczania opłat. Wybrano tam metodę od ilości osób zamieszkałych w nieruchomości.

Zobacz także:
Stowarzyszenie Dar Serca w Sztumie: Koncert charytatywny ''Hospicjum to też życie''

W gminie Sztum przeprowadzono szczegółową analizę finansową nowego systemu gospodarowania odpadami.
- W ramach analizy wzięto pod uwagę przede wszystkim ilość mieszkańców gminy, ilość powstających odpadów komunalnych w skali roku, koszty ich zbierania, transportu i zagospodarowywania na składowiskach odpadów, - mówi Marcin Lipiński, przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Sztum ds. ochrony środowiska. - Przeprowadzona analiza pozwoliła na oszacowanie ogólnych kosztów nowego systemu gospodarowania odpadami co będzie miało wpływ na określenie stawek opłat wnoszonych przez właścicieli nieruchomości do gminy.

Nie wybrano jeszcze metody naliczania opłat, gdyż w chwili obecnej trwają dalsze analizy które mają wyłonić metodę najmniej inwazyjną a także w miarę najbardziej sprawiedliwą.

- Podpisano umowę o współpracy ramowej ze Stowarzyszeniem Eko-inicjatywa z Kwidzyna w ramach której zostanie przeprowadzona kampania edukacyjna, a także konsultacje i spotkania z mieszkańcami gminy, sołtysami, radnymi, itp. - dodaje M. Lipiński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto