V liga. Powiśle Dzierzgoń lepsze w meczu na szczycie, a Olimpia Sztum gorsza w spotkaniu na dole

Radosław Konczyński
To, co robi Powiśle Dzierzgoń, spokojnie można nazwać przebudzeniem mocy. W sobotę (20 listopada) wygrało po raz szósty z rzędu. Z kolei niemoc nie opuszcza Olimpii Sztumu, która zsunęła się jeszcze niżej w tabeli.

Powiśle Dzierzgoń pod wodzą „ratunkowego” trenera Andrzeja Tołstika, który przejął drużynę w trakcie rundy jesiennej, pozostaje niepokonane. Bilans szkoleniowca to 1 remis i 6 zwycięstw. W 16 kolejce, w meczu na szczycie, dzierzgonianie pokonali na swoim boisku 2:0 Wietcisę Skarszewy i było to ich szóste z rzędu wygrane spotkanie.

Przed pierwszym gwizdkiem oba zespoły miały po 35 punktów, ale gospodarze dzięki lepszemu bilansowi bramek zajmowali pozycję wicelidera – i ją utrzymali. Po niespełna półgodzinie objęli prowadzenie po bramce Mateusza Mullera, który wykorzystał dośrodkowanie Karola Karpusa i niepewne zachowanie bramkarza Wietcisy.

W 35 minucie przyjezdni nieco ułatwili sprawę Powiślu, gdy po drugiej żółtej kartce boisko musiał opuścić jeden z zawodników. Jednobramkową przewagą wicelidera zakończyła się pierwsza połowa, a w drugiej na murawie zrobiło się jeszcze luźniej, gdy w 78 minucie kolejny piłkarz Wietcisy po faulu w polu karnym zobaczył drugą żółtą kartkę. Z 11 metrów wynik na 2:0 ustalił Patryk Lewandowski.

Powiśle: Kowalski - Chyła (85 Przybylski), Zamerski, P. Maluchnik, Karpus - Mateusz Pietrzyk, Maciej Pietrzyk, Krysiński, Myścich (14 Muller), M. Maluchnik (80 Witkowski) – Lewandowski.

Dzięki temu zwycięstwu, przy remisie Pomezanii, dzierzgonianie mają już tylko 8 punktów straty do lidera z Malborka.

Swoją sytuację w sobotę (20 listopada) jeszcze pogorszyła Olimpia Sztum, przegrywając na swoim boisku 1:3 ze Spójnią Sadlinki, sąsiadem w tabeli. Drużyny zamieniły się miejscami. Olimpia spadła na 17, a Spójnia podskoczyła na 16.

Do przerwy padły trzy gole. Goście prowadzili już 2:0, pierwszą bramkę zdobywając po błędzie sztumskiej obrony i sytuacji sam na sam, w której Oskar Galeniewski niewiele miał do powiedzenia. Drugie trafienie było skutkiem strzału z kilkunastu metrów. Gospodarze tuż przed przerwą zdobyli bramkę kontaktową, jednak w drugiej połowie nic więcej nie udało się ugrać. Natomiast Spójnia trafiła raz jeszcze.
Była to jedenasta porażka Olimpii w tym sezonie.