Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki w sztumskich lasach – ile ich jest i czy mogą być groźne?

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Pixabay
W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele informacji o wilkach, spostrzeżonych przez ludzi w różnych regionach kraju. Narasta pewna obawa przed możliwością ataku ze strony wilków. Czy wilki bytują w lasach w okolicach Sztumu, Ryjewa i Kwidzyna? Czy mogą być zagrożeniem dla ludzi?

O informacje w sprawie wilków poprosiliśmy Nadleśnictwo Kwidzyn. Oto odpowiedź na nasze pytania.

- Zacznijmy od tego, że wilk jest zwierzęciem migrującym oraz występuje na terenie całego kraju. Ze swojej natury stara się unikać kontaktu z ludźmi, jest płochliwy – informuje Nadleśnictwo Kwidzyn. - Jednak coraz częściej można dostrzec, że podchodzą one pod domy mieszkalne. Populacja wilka na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn pod względem ilości osobników nie jest do końca określona, chociażby ze względu na to, że wilki bardzo często się przemieszczają. Ich skryty tryb życia nie pozwala nam na policzenie ile dokładnie osobników jest w terenie. W Nadleśnictwie pracownicy terenowi całorocznie prowadzą obserwację terenów leśnych pod względem ich bytowania. Z raportów od Leśniczych można wywnioskować, że w lesie bytuje kilkanaście, do 20 osobników, świadczą o tym tropy, ślady (odchody oraz ofiary drapieżnictwa) i zgłaszane obserwacje.

Zauważono na naszych terenach, jak i w całej Polsce, że wilki zaczynają przechodzić z lasu na tereny zurbanizowane. Konsekwencją tego są ataki wilków na zwierzęta gospodarskie. Wkraczanie wilków w tereny miejsko-wiejskie może być również spowodowane tym, że coraz częściej rozbudowywane są tereny w spokojnych miejscach, blisko lasu. Podchodzą do domostw z ciekawości, z powodu braku pożywienia. Atakują inne zwierzęta, gdyż są drapieżnikami i wynika to zachowanie z ich trybu życia.

Zazwyczaj jest tak, że to wilk zobaczy nas szybciej niż my jego. Wyczuje on naszą obecność w swoim rewirze. Zacznie się oddalać od nas, jeśli jednak tak się nie stanie, przedstawiamy kilka zasad jak się zachować.

Jeśli zobaczysz wilka, unieś wysoko ręce i gwałtownie nimi machaj. Pozwoli to na dostrzeżenie twojej sylwetki i wyczucie zapachu.

Zacznij głośno mówić, bądź wydawać inne dźwięki, np. gwizdać w stronę wilka. Dostrzeże, że w pobliżu jest człowiek.

Powoli się wycofuj, jeśli zobaczysz, że wilk nie reaguje przyspiesz krok, żeby jak najszybciej oddalić się z tego miejsca.

Jeżeli stwierdzisz nienaturalne zachowanie wilka, niezwłocznie powiadom o zaistniałej sytuacji Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i najbliższe Nadleśnictwo.

Aby uniknąć zagrożenia ze strony wilków, Lasy Państwowe udostępniły zasady jak należy postępować. Oto kilka z nich:

- Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.

- Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.

- Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.

- Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.

- Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.

- Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, objęty jest ochroną ścisłą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wilki w sztumskich lasach – ile ich jest i czy mogą być groźne? - Sztum Nasze Miasto

Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto