Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze miasta, UEK i ABSL podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Krakowskiego Paktu na rzecz Innowacyjnego Kształcenia

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas
Kraków wspiera inicjatywę stworzenia Krakowskiego Paktu na rzecz Innowacyjnego Kształcenia, promocji studiowania i pracy w Krakowie, o które apelują: rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz ABSL.

Kraków jest dziś numerem jeden na mapie usług dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Sektor nowoczesnych usług biznesowych stał się w ostatnich dekadach dominującą częścią gospodarki Krakowa. Ostatni raport ABSL - największej organizacji reprezentująca branżę - opisuje, że od akcesji Polski do UE, liczba centrów sektora w Krakowie wzrosła siedmiokrotnie. Dziś 160 tys. osób w Krakowie pracuje w korporacjach, albo są z nimi bezpośrednio związani.

Prof. Stanisław Mazur, rektor UEK, zwraca uwagę, że sektor nowoczesnych centrów usług dla biznesu to dziś jeden z motorów rozwoju miejskiej gospodarki, ale utrzymanie długofalowej atrakcyjności inwestycyjnej miasta wymaga przemyślanych działań.

– Aby sektor ten mógł się rozwijać, aby pojawiały się w naszym mieście coraz bardziej technologicznie zaawansowane firmy, konieczne jest zapewnienie kształcenia na bardzo wysokim poziomie. Niedofinansowane uczelnie potrzebują wsparcia. Dlatego konieczne jest utworzenie Funduszu Rozwoju – systemowego wsparcia dla prac badawczych, realizowanych przez krakowskie uczelnie na rzecz firm tego sektora – podkreśla prof. Mazur.

Wyzwania związane z długofalowym zapewnieniem wysokiej jakości talentów do dalszego rozwoju sektora dostrzega również biznes. Dlatego też przedstawiciele ABSL, którzy po debatach zdecydowali się podpisać pierwsze w Polsce memorandum dotyczące współpracy między branżą, a środowiskiem naukowym.

– Kluczowym czynnikiem dla rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu jest dostępność i jakość kadr, szczególnie że procesy realizowane w Krakowie są coraz bardziej złożone i wymagają wyższych, specjalistycznych kompetencji. Aby utrzymać tę długofalową atrakcyjność inwestycyjną miasta istotna jest bliska współpraca lokalnych władz, uczelni i biznesu przy budowaniu kompetencji przyszłości. Dzięki inicjatywom takim jak Krakowski Pakt na rzecz Innowacyjnego Kształcenia możemy działać w kierunku dalszego rozwoju miasta i umacniania jego roli w ekosystemie usług biznesowych nie tylko w Polsce, ale i całym regionie Europy Środkowo–Wschodniej – informuje Janusz Dziurzyński, prezes ABSL w Polsce.

Ostatecznym elementem paktu miałaby być wspólna kampania promująca Kraków w Polsce i w Europie, jako miasto najlepsze do nauki i do pracy.

Inicjatywę, otwartą na wszystkie krakowskie uczelnie, wspiera miasto Kraków. Władze miasta podkreślają, że dla każdego samorządu ważna jest współpraca ze środowiskami naukowymi i biznesowymi. Dlatego, zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym, Kraków działa w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju miasta, tworząc platformy wielostronnych kontaktów, integrując środowiska posiadające zróżnicowane umiejętności, odmienne perspektywy i kompetencje.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto