Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wniosek o odwołanie starosty Sylwii Celmer. Zbigniew Pędziwilk nie kieruje już Komisją Rewizyjną Rady Powiatu

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Sylwia Celmer
Sylwia Celmer Piotr Piesik
Wniosek o odwołanie ze stanowiska starosty sztumskiego Sylwii Celmer został złożony podczas dzisiejszej XXIII sesji Rady Powiatu sztumskiego, obradującej w trybie nadzwyczajnym online. Zgodnie z przepisami głosowanie może odbyć się najwcześniej 30 dni po złożeniu takiego wniosku. Dziś radni odwołali Zbigniewa Pędziwilka z przewodniczącego Komisji Rewizyjnej rady. Nową przewodniczącą wybrano Teresę Skolimowską.

Rada Powiatu Sztumskiego obradowała dziś na swej XXIII sesji, zwołanej w trybie nadzwyczajnym. Obrady toczyły się online.

Przewodnicząca rady Dobrosława Frączek przedstawiła wniosek podpisany przez 12 radnych, w którym wnoszą o odwołanie Sylwii Celmer ze stanowiska starosty. W uzasadnieniu przypomniano, że już 4 marca 2019 roku wnioskowano o odwołanie S. Celmer, wtedy bez powodzenia. Minione dwa lata wnioskodawcy określili jako stracone dla powiatu. Budżety powiatu są na przetrwanie. Dramatycznie zmieniła się obsada personalna Starostwa, skąd odeszło wielu doświadczonych fachowców. Brak współpracy z samorządami gminnymi, brak uczestnictwa starosty w konsultacjach Strategii Województwa Pomorskiego. To tylko część uwag krytycznych ze strony sygnatariuszy wniosku.

Zgodnie z przepisami głosowanie nad wnioskiem odbyć się może najwcześniej po 30 dniach od chwili złożenia. Przewodnicząca rady - która formalnie jest pracodawcą starosty - po sesji wręczyła S. Celmer pismo o udzieleniu jej na czas od 4 do 28 maja zaległego urlopu.

Sylwia Celmer oceniła uzasadnienie wniosku o jej odwołanie za niemerytoryczne. Odparła, że urlop może wykorzystać do końca września. D. Frączek wyjaśniła, że chodzi o zaległy urlop za lata 2019 i 2020. Jeśli starosta się do tego nie zastosuje, sprawa zostanie zgłoszona do Państwowej Inspekcji Pracy.

Wcześniej zgłoszono wniosek o odwołanie Zbigniewa Pędziwilka ze stanowiska przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu. Dokument podpisało 7 radnych. Uzasadniano, że nie spełnia on swych obowiązków w sposób właściwy. Zarzucono, że komisja nie składała sprawozdań ze swej pracy, zaś sam przewodniczący żądał udostępnienia materiałów bez wiedzy całej komisji, dotyczących okresu sprzed obecnej kadencji.

Zbigniew Pędziwilk ocenił próbę jego odwołania jako gest czysto polityczny, który ma ułatwić odwołanie starosty, jako że Komisja Rewizyjna będzie opiniować taki wniosek. Oświadczył, że powierzone mu przez Radę obowiązki traktował poważnie, dla dobra mieszkańców. Podkreślił, że nie zgłaszano uwag na posiedzeniach, zaś wniosek podpisali w dużej części radni, którzy w tej komisji nie zasiadają.

Za odwołaniem Z. Pędziwilka głosowało 10 radnych, 6 było przeciw. Na stanowisko przewodniczącego Komisji Rewizyjnej zgłoszono Teresę Skolimowską - uczynił to Leszek Sarnowski. Kandydatura zyskała poparcie 11 radnych, przy 4 głosach przeciw i 1 wstrzymującym. W związku z tym Teresa Skolimowska złożyła rezygnację z kierowania Komisją Oświaty, Kultury i Sportu.

Wnioski o odwołanie składano już pod koniec obrad sesji, które wcześniej toczyły się w zaskakująco gorącej atmosferze. Przyjęto kilka bieżących uchwał - dotyczyły one m.in. przystąpienia powiatu sztumskiego do realizacji Programu PFRON "Program wyrównywania różnic między regionami III w 2021 r."; udzielenia dotacji celowej dla powiatu malborskiego na dofinansowanie posiedzeń Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Malborku w roku 2021; utworzenia mieszkania chronionego w Dzierzgoniu dla osób opuszczających pieczę zastępczą i usamodzielniających się; określenia rodzaju świadczeń w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli.

Dyskusja rozgorzała wokół projektu uchwały zmieniającej budżet powiatu sztumskiego na rok bieżący. W treści uchwały znalazły się planowane remonty dróg powiatowych - z Waplewa Wielkiego do Tulic, z Postolina do Sadłuk oraz ze stacji Sztumska Wieś do Sztumskiej Wsi. Dobrosława Frączek wskazała, że na remonty tych dróg powiat nie ma dofinansowania i planuje zmodernizować je ze środków otrzymanych jako odszkodowanie od inwestorów farm wiatrowych. Tymczasem po wskazanych drogach nie transportowano elementów turbin. Głosy radnych apelujących o przyjęcie uchwały bez poprawek - Łukasz Merchut wzywał do pozostawienia drogi do Tulic - przeplatały się z argumentami, że z pieniędzy "za wiatraki" trzeba naprawić w pierwszej kolejności drogi zniszczone podczas tamtych inwestycji, że są to w pewnym sensie pieniądze "znaczone" i samorządy lokalne już dopytują się, kiedy drogi na ich terenie zostaną wyremontowane.

Wymiana zdań w pewnym momencie była już tak gorąca, że doszło do sytuacji precedensowej w Radzie Powiatu Sztumskiego - starosta Sylwia Celmer ripostowała wicestaroście Kazimierzowi Szewczunowi, mimo że nie udzielono jej głosu. W rezultacie Dobrosława Frączek przerwała obrady na kilka minut.

Ostatecznie radni nie przyjęli poprawek wyłączających drogi Postolin - Sadłuki oraz w Sztumskiej Wsi, wyłączono jedynie drogę Waplewo - Tulice.

By uzupełnić kwestie drogowe - radni przyjęli uchwałę o przekazaniu miastu i gminie Sztum zarządzania drogami powiatowymi: 3169G - ul. Reja w Sztumie; 3168G - ul. Kościuszki w Sztumie oraz 3170G - ul. Żeromskiego w Sztumie - w zakresie niezbędnym dla wykonania dokumentacji projektowej przyszłego węzła integracyjnego wokół dworca kolejowego w Sztumie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto