Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI Pomorskie Dni Chopinowskie. Koncertował w Nowym Jorku, zawitał i do Waplewa!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Zdjęcia: Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim
Mamy już za sobą XVI Pomorskie Dni Chopinowskie w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Tym razem w dawnym pałacu hrabiów Sierakowskich wystąpili pianista Karol Radziwonowicz oraz gitarzysta Mateusz Kowalski. Za portalem Muzeum publikujemy zdjęcia z tego ostatniego, wieńczącego imprezę, recitalu.

Występ młodego gitarzysty zgromadził tak szeroką publiczność, że część melomanów (tak jak to było na wcześniejszym koncercie) wysłuchała muzyka z pałacowego ogrodu.

Przypomnijmy (pisaliśmy już o tym wcześniej) sylwetkę artysty. Mateusz Kowalski to jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia. Według Classical Guitar Magazine jest muzykiem „spektakularnym”, który rozległy repertuar – od renesansu do współczesności – wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu. Występował w tak ważnych salach, jak wiedeński Musikverein czy Shanghai Grand Theatre. Koncertował m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 roku wykonał słynne Concierto de Aranjuez z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów w Antony (Paryż) i 2nd EuroStrings International Competition (Londyn). W 2019 roku ukazała się debiutancka płyta artysty wydana przez firmę CD Accord z utworami Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce’a oraz Assad’a i Schuberta. Na początku roku 2021 miała miejsce premiera jego drugiej płyty Polish Romantic Guitar – nagrania są efektem współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Koncert premierowy odbył się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie.

Mateusz Kowalski urodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku siedmiu lat. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko otrzymując medal Magna cum Laude. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków takich jak Sergio Assad, Oscar Ghiglia czy Alvaro Pierri. Młody artysta, równolegle do kariery solistycznej, rozwija także działalność pedagogiczną, udzielając lekcji mistrzowskich m.in. na festiwalach w Szeged (Węgry), Rust (Austria) oraz w Qingdao (Chiny). Od października 2019 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta koncertuje na instrumentach wykonanych przez słynnych mistrzów lutnictwa, takich jak Masaki Sakurai, Karl-Heinz Roemmich i Hanson Yao.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto