Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z podwórka w Mikołajkach Pomorskich do gry w piłkarskiej reprezentacji Polski! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Marta Michlewicz, mieszkanka Mikołajek Pomorskich, to zawodniczka, o której już jest głośno w środowisku piłkarskim, a będzie jeszcze głośniej. Grająca w kobiecej ekstralidze bramkarka trafiła w styczniu tego roku do reprezentacji Polski.

Młoda mieszkanka powiatu sztumskiego w sezonie 2019/2020 dołączyła do Akademii Piłkarskiej Orlenu Gdańsk, wcześniej nie grając - co podkreślmy - w żadnym klubie piłkarskim. Ciężka praca, motywacja i ambicja doprowadziły ją, przez zespół U-17, do drużyny prowadzonej przez trenera Tomasza Borkowskiego. W maju 2022 roku Marta Michlewicz podpisała swój pierwszy profesjonalny kontrakt piłkarski.

Swoją przygodę z piłką nożną Marta zaczęła jako nastolatka.

- Grałam z kolegami na podwórku. Kiedy miałam 12 lat mój nauczyciel wf, Robert Felski zapytał mnie, czy chciałabym potrenować z chłopcami - wspomina.

W wywiadzie, jaki udzieliła przed rokiem, a który został umieszczony na stronie AP Orlenu, czytamy o trudnych początkach piłkarskiej kariery:

- AP to mój pierwszy klub. Wcześniej trenowałam indywidualnie, albo z chłopakami dla zabawy. Gdy dołączyłam do Akademii Piłkarskiej ze względu na to, że internat był zamknięty - z powodu pandemii - musiałam dojeżdzać na treningi z mojej rodzinnej wsi, Mikołajek Pomorskich. Treningi były na 7:30, a czas dojazdu zajmował mi około 2 godzin.

Marta jest ambitną zawodniczką. Chce i ma się od kogo uczyć - przede wszystkim od trenerki, ale i od bardziej doświadczonych koleżanek ("z treningu na trening zdobywam od nich doświadczenie" - podkreśla).

Podpisany przed rokiem kontrakt był dla niej dopingiem do dalszej pracy. Pytana wówczas, czy i kiedy zobaczymy ją w reprezentacji Polski, Marta odpowiedziała:

- mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda mi się spełnić to marzenie.

I tak też się stało. W styczniu tego roku Marta Michlewicz znalazła się w tym elitarnym gronie. Gratulujemy!

Ekstraliga (do sezonu 2004/2005 I liga) to najwyższa w hierarchii klasa kobiecych ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 12 najlepszych kobiecych, polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraligi zostaje jednocześnie mistrzem Polski, zaś dwie najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi (dawnej II ligi). Liga zarządzana jest przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Na koniec przybliżmy nieco Akademię Piłkarską Orlen Gdańsk. Jest największa żeńska akademia piłkarska na Pomorzu, której zawodniczki trenują w siedmiu drużynach: seniorki, U-17, U-15, U-13, U-11, U-9 i U-7. Pierwszy zespół występuje w Ekstralidze.

AP Orlen Gdańsk, jako jedyna w pełni kobieca akademia w kraju, posiada Złotą Gwiazdkę przyznaną przez Polski Związek Piłki Nożnej w programie Certyfikacji dla Szkółek Piłkarskich Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Drużyna seniorek występuje na najwyższym szczeblu krajowych kobiecych rozgrywek piłkarskich – Ekstralidze kobiet. Zawodniczki AP ORLEN Gdańsk regularnie powoływane są do młodzieżowych reprezentacji Polski oraz kadr województwa.

APLG jest również operatorem programu Piłkarska Przyszłość z ORLENEM. Program „Piłkarska Przyszłość z ORLENEM” to program upowszechniania piłki nożnej wśród najmłodszych, realizowany przy współpracy z Akademią Piłkarską LG i PKN ORLEN. Dzięki Programowi dzieci mają równą szansę rozwoju fizycznego i realizację swoich pasji sportowych przez futbol w atmosferze fair play. Jednym z najistotniejszych elementów programu jest to, że nie koncentruje się on wyłącznie na wyszukiwaniu największych talentów wśród najmłodszych – z predyspozycjami do wyczynowego uprawiania sportu, ale obejmuje też swoim oddziaływaniem szeroką grupę dzieci i młodzieży, która chce grać w piłkę na poziomie amatorskim. W ramach Programu funkcjonuje 16 ośrodków w formie klubów partnerskich, w tym dwa kluby kobiece.

Program obejmuje także takie działania jak szkolenia dla trenerów, zakup sprzętu treningowego i sportowego, wspólne wyjazdy na obozy, stypendia sportowe zarówno dla najzdolniejszych zawodników. Aktualnie metodycznym i wieloletnim treningiem objętych jest ponad 4000 dzieci (w tym profesjonalnym szkoleniem zamiejscowym około 400 młodych adeptów z największym potencjałem sportowym). Docelowo zawodnicy i zawodniczki mają zasilać młodzieżowe reprezentacje Polski oraz zawodowe kluby piłkarskie. Pierwsze efekty programu są już widoczne – powstały drużyny UKS ORLEN Gdańsk, skupiające najzdolniejszych 13- i 14-latków z Programu. Ponadto zawodnicy szkoleni w ramach Programu systematycznie trafiają do największych akademii w Polsce czy debiutują na ligowych boiskach (m.in. Juliusz Letniowski, Karol Fila, Kacper Urbański, Rafał Kobryń). Głównym Partnerem programu jest PKN ORLEN. Patronatem Honorowym Program objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Piłki Nożnej.

AP Orlen Gdańsk jest również operatorem programu "TOP - Talent - dziewczęta", który jest skierowany do dziewcząt z różnych klubów i szkół z obszaru miasta Gdańska, i stanowi wsparcie dla działań szkoleniowych podejmowanych w klubach.

Klub we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej prowadzi również zajęcia UEFA Playmakers dla dziewczynek w wieku 5-8 lat, gdzie dzięki magii opowiadań Disneya, młode adeptki wprowadzane są do świata piłki nożnej

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto