Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się 45 lat temu od sekcji Gwardyjskiego Klubu Sportowego Olimpia

JANUSZ RYSZKOWSKI
Gdzieś na przełomie lat 60. i 70. na bieżni sztumskiego stadionu próbę bicia rekordu Polski w chodzie podjął gdańszczanin Edmund Paziewski, kilkakrotny mistrz kraju. Mimo dopingu kibiców, wtedy się nie udało.

Gdzieś na przełomie lat 60. i 70. na bieżni sztumskiego stadionu próbę bicia rekordu Polski w chodzie podjął gdańszczanin Edmund Paziewski, kilkakrotny mistrz kraju. Mimo dopingu kibiców, wtedy się nie udało. Kto to jeszcze pamięta?

Rozwój lekkoatletyki w Sztumie rozpoczął się w 1959 roku od wybudowania stadionu miejskiego oraz przyjścia Bogdana Dudulewicza ? świeżo upieczonego absolwenta wrocławskiej AWF, który fanatykiem tej dyscypliny jest do dzisiaj.

Tak Ryszard Mazerski rozpoczął rys historyczny lokalnej królowej sportu podczas spotkania z okazji pierwszej rocznicy powstania LKS Zantyr Sztum i 45-lecia powołania sekcji lekkoatletycznej Olimpii. Sala konferencyjna sztumskiego zamku wypełniona była po brzegi. W roli głównych bohaterów wystąpili działacze, trenerzy i zawodnicy, którzy przez lata decydowali o obliczu tej dyscypliny. Szczególnymi gośćmi byli: Bogdan Dudulewicz ? zawodnik, nauczyciel w sztumskim "ogólniaku", trener w latach 1959?1967, Bogdan Czarnecki ? wieloletni działacz sportowy Ludowych Zespołów Sportowych, Wiktor Stefaniak ?  przewodniczący Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w Sztumie, Stanisław Walczak ? długoletni działacz sportowy w Szkolnym Związku Sportowym, trener, nauczyciel wf. oraz Franciszek Kaczmarek ? trener na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w filii Neptuna Gdańsk. Obecny był również zasłużony dla wybrzeżowej lekkoatletyki Tadeusz Szarafiński z Gdańska ? trener, komentator sportowy, długoletni członek Zarządu POZLA.

- Po wybudowaniu stadionu kolejnym krokiem było utworzenie 15 listopada 1961 roku sekcji lekkoatletyki - przypominał Ryszard Mazerski, wiceprezes LKS Zantyr. - Zachował się oryginalny protokół z zebrania zarządu nowo utworzonego Gwardyjskiego Klubu Sportowego Olimpia. Znajduje się w zbiorach pamiątek Stanisława Walczaka ? sekretarza tego klubu.

Te początki dobrze pamiętali obecni na spotkaniu byli zawodnicy: Franciszek Kaczmarek (biegi długie), Władysław (Włodek) Wróblewski (skok wzwyż), Hieronim Rosiak (biegi średnie), siostry Jadwiga Gabańska-Kwella i Maria Gabańska-Markowicz. 

Po odejściu w 1967 roku Bogdana Dudulewicza do Gdańska i po rozwiązaniu klubu Olimpia na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych szkoleniem lekkoatletów w filii Neptuna Gdańsk zajmowali się Franciszek Kaczmarek i Wiesław Murawski. 

W 1974 roku dzięki Bogdanowi Czarneckiemu, Stanisławowi Walczakowi i Ryszardowi Mazerskiemu powstał Powiatowy Ludowy Klub Sportowy Sztum z sekcją LA. Po likwidacji powiatów w 1975 roku PLKS przemianowano na LKS Znicz Sztum, który w latach 1977?79 został wchłonięty przez LKS Powiśle Czernin. W tym okresie szkoleniem zajmowali się Wiesław Murawski i Ryszard Mazerski. 

Z zawodników z tego okresu obecni na spotkaniu byli m.in.: Gizela Preising-Holicka, Ewa Niechciał-Nazarewicz, Danuta Nowogrodzka-Bartoszewicz ? wychowanki Murawskiego oraz Grażyna Kulczycka-Jezierska, Halina Bucewka-Nadrowska, Danuta Stanaszek-Zablińska, Małgorzata Murawska-Bednarska, Leszek Tabor, Andrzej Belzyt - podopieczni Mazerskiego.

Na przełomie 1979/80 roku dzięki staraniom Ryszarda Mazerskiego i Stanisława Walczaka powstał Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy Victoria Sztum z sekcją lekkoatletyczną, który to w 1982 roku przejął majątek po Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sztumie. Trenerami w całym dwudziestopięcioleciu byli: Ryszard Mazerski, Wiesław Murawski, Jacek Pajda, Urszula Pajda, Marek Szulc, Zbigniew Komowski, Krzysztof Dudziuk, Małgorzata Urbanowska, Aleksandra Zapolska, Bartosz Mazerski i Adam Szpalerski. 

Na spotkaniu rocznicowym byli tacy zawodnicy z tego okresu, jak: Adam Poćwiardowski, Jarosław Zabojszcz, Adam Szpalerski ? wychowankowie Jacka Pajdy oraz Bożena Grabowska-Lipecka, Jarosław Folta, Bartosz Mazerski ? wychowankowie Ryszarda Mazerskiego.

Od 2005 roku z powodzeniem działa Lekkoatletyczny Klub Sportowy Zantyr Sztum, w którym szkoleniem zajmują się Iwona Szpajer, Bartosz Mazerski, Adam Szpalerski, Jarosław Zabojszcz i Ryszard Mazerski. 
- Nie mamy bazy, ale na przekór temu są sukcesy - mówi burmistrz Leszek Tabor.
Zantyr będzie miał swoją siedzibę w budowanej hali sportowej przy Gimnazjum nr 1.

Podziękowania za trud i czas poświęcony kształtowaniu młodych pokoleń sportowców otrzymali z rąk starosty Piotra Steca oraz burmistrza Leszka Tabora: Bogdan Dudulewicz, Bogdan Czarnecki, Wiktor Stefaniak, Stanisław Walczak, Bogdan Owsiany i Ryszard Mazerski. Życzenia w imieniu POZLA złożył Eugeniusz Markowicz.

Zarząd LKS Zantyr nagrodził i wyróżnił najlepszych zawodników za osiągnięcia w mijającym roku, a zarazem promowanie miasta i klubu. Nagrodzeni to: Marcin Urbanowski, Bartosz Mazerski, Agnieszka Borowska, Sandra Potowska, Agata Manteuffel, Elżbieta Owsiana, Justyna Szpak, Anna Karawaj, Matusz Krupa, Andrzej Rogiewicz i Rafał Kurosz, Karolina Lewowicka, Mateusz Jakubiak, Mieczysław Dobreńko. Wyróżnieni otrzymali: Magda Bielińska, Kacper Rogacki, Grzegorz Śnitko, Bogdan Cebula, Sławomir Rozenberg, Grzegorz Pepliński i Hieronim Rosiak.

Na zakończenie rocznicowego spotkania były rozmowy towarzyskie, potoczyły się wspomnienia... Wreszcie padła zapowiedź kolejnej takiej imprezy i wydania opracowania o sztumskiej lekkoatletyce ? trenerach, zawodnikach, ich wynikach, działaczach; słowem: wszystkich, którzy wnieśli wkład w rozwój królowej sportu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto