Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbadano ludzkie szczątki odnalezione podczas wykonywania wykopów przy ul. Reja w Sztumie

Piotr Piesik
To zdjęcie wykonaliśmy latem przy ul. Reja - wyraźnie widoczne ludzkie kości na dnie wykopu
To zdjęcie wykonaliśmy latem przy ul. Reja - wyraźnie widoczne ludzkie kości na dnie wykopu Piotr Piesik
Sporym echem wśród sztumian odbiło się odkrycie w sierpniu ubiegłego roku ludzkich kości podczas prac ziemnych przy budowie nowego parkingu na ul. Reja, naprzeciwko Sztumskiego Centrum Kultury. Pracownicy wykonujący wykopy pod budowę kanalizacji odkopali kości, które nawet dla laika już na pierwszy rzut oka wyglądały na ludzkie. Prace wstrzymano, ludzkimi szczątkami zajęli się specjaliści. Sztumski magistrat opublikował komunikat z informacją nt. tej sprawy.

Badania archeologiczne przy ul. Reja, w sąsiedztwie kapliczki z przełomu XIX/XX wieku, potwierdziły istnienie w tym miejscu cmentarza - czytamy we wspomnianym komunikacie. - Być może w połowie XIX wieku teren w rejonie obecnego ronda Pod Dębami był naturalnym obniżeniem, częściowo zabagnionym, które wykorzystane zostało jako miejsce pilnego, masowego pochówku zmarłych w wyniku epidemii. Znajdowało się daleko poza ówczesnymi granicami miasta.

Powierzchnię cmentarza można określić na 350 - 400 m kw. i mogło być tam pochowanych około 150 - 200 osób. Zmarli układani byli pojedynczo w jednym poziomie, zorientowani głowami w kierunku północno-zachodnim.

Z przeprowadzonej selekcji i analizy wydobytych kości wynika, że obrębie powstałego wykopu podczas prac przy budowie kanalizacji deszczowej mogło być pochowanych kilka osób. Od 4 do 5 osób dorosłych i 3 osoby młodociane (dzieci).

W obrębie wykopu a także w wyniku przeszukania hałd detektorem metali pozyskano kilka artefaktów w postaci siedmiu żelaznych gwoździ. Pozostałości drewna na zachowanych trzpieniach i pozostałości desek mogą świadczyć, że część zmarłych mogła być chowana w trumnach (skrzyniach) lub w pewnego rodzaju szalunkach.

Odnalezione szczątki zostały powtórnie pochowane przez PWiK - dodaje komunikat.

Oznacza to, że potwierdziły się opinie sztumskich historyków, że przy ul. Reja natrafiono na kości ludzi zmarłych wskutek jednej z epidemii (nawiedzały one wtedy miasta dość często, szczególnie przy okazji przejścia wojsk), kiedy teren ów był wykorzystany jako cmentarz. Podobnych znalezisk może być zresztą więcej przy okazji innych robót.

Warto zwrócić też uwagę, że na terenie Powiśla pozostało wiele miejsc po tzw. cmentarzach cholerycznych, gdzie chowano ofiary tej choroby. Dziś nie upamiętnia tych miejsc już nic, żaden znak, co najwyżej rosnące wokół takiego cmentarza drzewa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto