Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZK w Sztumie. Przemoc domowa. Jak przeciwdziałać tej pladze? ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Por. Sławomir Sidorowicz
Zakład Karny w Sztumie gościł Gminny Zespół Interdyscyplinarny działający przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Tematem spotkania była przemoc domowa.

Gminny Zespół Interdyscyplinarny to zespół składający się z przedstawicieli służb i instytucji pracujących na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który zajmuje się:

  • diagnozowaniem problemu przemocy w rodzinie,
  • inicjowaniem interwencji w środowisku dotkniętym przemocą,
  • podejmowaniem działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie,
  • rozpowszechnianiem informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym.

Członkami zespołu są przedstawiciele: pomocy społecznej, policji, oświaty, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, ochrony zdrowia, kuratorzy sądowi i przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W skład zespołu mogą też wchodzić prokuratorzy. Obowiązek powołania zespołów interdyscyplinarnych w każdej gminie wynika ze znowelizowanej Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Celem wizyty w Zakładzie Karnym było przede wszystkim było zapoznanie się Zespołu z oddziaływaniami wobec skazanych sprawców przemocy domowej w warunkach ZK, zapoznanie się ze specyfiką sztumskiej jednostki penitencjarnej, pracą funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz oddziaływaniami readaptacyjnymi wraz z szeroko pojętą aktywizacją osadzonych.

Funkcjonariusze ze sztumskiej jednostki przedstawili zakres prowadzonych oddziaływań wobec skazanych z art. 207 KK, który dotyczy osób skazanych za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobami bliskimi.

- Jednym z elementów spotkania z gośćmi było przybliżenie zadań realizowanych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wymagań i możliwości związanych z przyjęciem w szeregi formacji mundurowej. Wykonywanie kary pozbawienia wolności ma na celu wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego i tym samym powstrzymania się od powrotu do przestępstwa. Beneficjantami oddziaływań resocjalizacyjnych w postaci programów readaptacyjnych są osoby skazane stosujące przemoc w rodzinie, które odbywają karę pozbawienia wolności za czyny związane ze stosowaniem przemocy rodzinie. Głównym celem programów m.in. pt. „Stop Przemocy - Druga Szansa” oraz „Duluth”, prowadzonych przez funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Sztumie jest zatrzymanie przemocy w rodzinie poprzez oddziaływania skierowane do osób stosujących przemoc, zmiana zachowań i postaw osób stosujących przemoc, a także zwiększenie bezpieczeństwa i poprawa funkcjonowania rodzin, w których przemoc występuje - wyjaśnia obszernie por. Sławomr Sidorowicz, rzecznik prasowy ZK w Sztumie.

Jak dodaje rzecznik, Służba Więzienna prowadzi zróżnicowane oddziaływania na skazanych, przy poszanowaniu ich praw i wymaganiu wypełniania przez nich obowiązków. Analiza drogi przestępczej osób pozbawionych wolności wskazuje, że część przestępstw popełniana jest z użyciem przemocy.

- W celu redukcji tych niepożądanych zjawisk kadra penitencjarna sztumskiej jednostki prowadzi oddziaływania ukierunkowane na redukcję tych deficytów - mówi por. Sławomir Sidorowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto