MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w zarządzie SIM Pomorze. Rada nadzorcza odwołała prezesa samorządowej spółki, która buduje w regionie mieszkania na wynajem

Anna Szade
Anna Szade
Karol Kardasiński był prezesem SIM KZN-Pomorze sp. z o.o. od czerwca 2022 r.
Karol Kardasiński był prezesem SIM KZN-Pomorze sp. z o.o. od czerwca 2022 r. Radosław Konczyński
Zmiany w zarządzie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Pomorze sp. z o.o., która ma swoją siedzibę w Malborku. Tuż przed majówką Rada Nadzorcza zdecydowała o odwołaniu prezesa Karola Kardasińskiego, który kierował samorządową firmą od początku czerwca 2022 r.

Zmiany w zarządzie SIM KZN-Pomorze sp. z o.o. Prezes odwołany

Rada Nadzorcza spółki SIM KZN-Pomorze odwołała stojącego na czele zarządu prezesa Karola Kardasińskiego.

W posiedzeniu zwołanym na wniosek Krajowego Zasobu Nieruchomości, jednego z udziałowców, uczestniczyło 10 członków Rady Nadzorczej, 9 głosowało „za” odwołaniem, natomiast 1 przeciw. To Katarzyna Kostrzewa-Rzoska, która reprezentuje Malbork i jest przewodniczącą Rady Nadzorczej. Nic więcej nie mogła zrobić. Wielu członków nie przyjechało, może ktoś myślał, że przy braku quorum uda się odsunąć tę decyzję w czasie – mówi nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Na okres przejściowy Rada Nadzorcza na prezesa wskazała Aleksandrę Stryniewską z Pruszcza Gdańskiego.

Dziękuję za możliwość współtworzenia nowych projektów na mapie inwestycyjnej Polski tworząc z zespołem wspaniałych ludzi SIM Pomorze. Dziękuje za współpracę wszystkim, których spotkałem na tej trudnej i wyboistej drodze. Czas na nowe wyzwania – napisał Karol Kardasiński na platformie X.

Karol Kardasiński był prezesem od czerwca 2022 r. To 35-latek z gminy Pruszcz Gdański, który ma za sobą dwie kadencje jako bezpartyjny radny w tamtejszym samorządzie.
Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, na tym samym wydziale ukończył także podyplomowe studia z zamówień publicznych. Ma tytuł Master of Business Administration (MBA).

Odwołany prezes odmówił nam komentarza w sprawie odwołania.

W 2023 r. wypełniłem 95 proc. stawianych przez władze spółki celów, a rok 2024 to jeszcze bardziej ambitne plany, przerwane, niestety, przez działania władz KZN, które wydają się nie rozumieć sytuacji w jakiej znajdują się obecnie SIM-y - dodał krótko Karol Kardasiński.

Spółka zawiązana w Malborku połączyła samorządy z całego Pomorza

SIM KZN-Pomorze sp. z o.o. została zawiązana w październiku 2021 r. Włodarze 19 miejscowości z całego województwa pomorskiego oraz Krajowego Zasobu Nieruchomości, która instytucją rządową, zebrali się wówczas na zamku w Malborku. Byli to przedstawiciele: Malborka, Nowego Stawu, Miłoradza, Cedrów Wielkich, Czerska, Człuchowa, Dzierzgonia, Gniewa, Kępic, Kobylnicy, Kolbud, Kościerzyny, Pelplina, Prabut, Pruszcza Gdańskiego, Pszczółek, Starego Dzierzgonia, Suchego Dębu i Trąbek Wielkich. Na początku stycznia 2024 r. do spółki dołączyły kolejne samorządy: Sztum, Ryjewo, Sztutowo, Sadlinki, gmina Starogard Gdański i gmina Kwidzyn.

Aktualnie pomorska spółka realizuje cztery inwestycje w regionie: w Dzierzgoniu (powiat sztumski), Nowym Stawie (powiat malborski), Kępicach (powiat słupski) i Człuchowie (powiat człuchowski). Odchodzący prezes zostawia swojemu następcy szuflady pełne gotowych do realizacji przedsięwzięć. Największa inwestycja ma powstać w Malborku, gdzie planowane jest ok. 200 mieszkań.

Spółka z Pomorza, choć nie jest to jeszcze obowiązkowe, jako pierwsza SIM w Polsce zleciła opracowanie analiz oceny śladu węglowego. To pierwszy krok do zmniejszenia negatywnego wpływu budynku na środowisko, a także zminimalizowania strat energii i tym samym kosztów eksploatacji. Gotowy jest już dokument dla inwestycji w Nowym Stawie, która jest w trakcie realizacji. Kolejnych pięć jest w fazie opracowania. Firma zdecydowała się też na wykonanie analizy ryzyk wynikających ze zmian klimatu dla realizowanych przedsięwzięć, co wynika z dostosowania ich do wymogów Krajowego Planu Odbudowy.

Spółka dzięki temu ma dostęp do dodatkowych środków, bo stawia na niezależność energetyczną: fotowoltaikę czy pompy ciepła.

Jako pierwszy SIM złożyliśmy wniosek do Funduszu Dopłat z grantem OZE na montaż odnawialnych źródeł energii oraz do KPO – mówił nam na początku roku Karol Kardasiński. - Wszystko to osiągnęliśmy, od kiedy objąłem funkcję prezesa. Spółka w listopadzie zmieniła siedzibę - teraz mieścimy się w reprezentacyjnym budynku przy ul. 17 Marca 2, a przeprowadzka związana jest ze wzrostem zatrudnienia. Jednak wciąż w spółce zatrudnionych na umowę o pracę jest tylko 7 pracowników.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto