18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSOT w Lublińcu powitał hotelarzy, którzy wrócili z Cypru [FOTO]

AKC
ZSOT w Lublińcu: Hotelarze na Cyprze
ZSOT w Lublińcu: Hotelarze na Cyprze Fot. ARC ZSOT
ZSOT w Lublińcu w komplecie. W wyśmienitych humorach z pamiątkami w plecakach, opalenizną na twarzy i walizką doświadczenia w zawodzie hotelarza grupa uczniów ZSOT w Lublińcu wróciła z Cypru, gdzie spędziła miesiąc pod okiem zawodowców.

ZSOT w Lublińcu przywitało hotelarzy, którzy po miesięcznej praktyce wrócili do Lublińca. Od 30 sierpnia do 27 września jedenaście uczennic i jeden uczeń klasy 2 hotelarskiej oraz trzy uczennice klasy 3 hotelarskiej realizowali praktyki zawodowe w hotelu Aloe w Pafos.

Mieli tam okazję poznać specyfikę pracy w recepcji, barze wewnętrznym i zewnętrznym oraz w restauracji. Każdy z praktykantów obowiązkowo zaliczył także pracę w tzw. służbie pięter.

Chociaż pracy było wiele, to młodzież z ZSOT w Lublińcu ocenia bardzo wysoko jakość swojego pierwszego zagranicznego stażu. – Praktyki przekonały mnie do zawodu hotelarza. Teraz wiem, czego mogę się spodziewać w mojej przyszłej pracy i jestem przekonana, że to jest zawód dla mnie – komentuje Beata Nowińska po powrocie z praktyki.

– Możemy pochwalić się udziałem w przygotowaniu i obsłudze wesel do trzech tysięcy gości – chwali się inny uczestnik projektu, Radek Stanikowski.

Współpraca z personelem i kadrą zarządzającą układała się nadzwyczaj pomyślnie. – Na spotkaniach z kierownikami oraz dyrektorem hotelu słyszeliśmy liczne pochwały. Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę” – wspomina Monika Ziaja, opiekunka wyjazdu.

Oprócz pracy w programie stażu były także wycieczki realizowane w ramach tzw. przygotowania kulturowego. Jednym z założeń programu Leonardo da Vinci jest bowiem zapoznanie uczniów z lokalną specyfiką, otwarcie młodzieży na świat i rozbudzenie zainteresowania odmiennością kulturową różnych regionów.

Wyjazd na Cypr obfitował więc w atrakcje - zwiedzanie okolicznych miejscowości, rejs statkiem, skoki do krystalicznej wody, plażowanie i spacery nad morzem. – Mozaiki, starożytne ruiny, amfiteatr... Pierwszy raz w życiu mogliśmy spotkać się z tak odległą historią, obserwując namacalne, materialne ślady przeszłości. To niesamowite” – mówi o podróżowaniu po Cyprze Kinga Grzyb, jedna z praktykantek.

Uczestnicy praktyk zorganizowali również Dzień Polski. – Chcieliśmy pokazać naszą narodową gościnność, tradycyjne dania, tańce i przy tej okazji przemycić garść informacji o Lublińcu, naszej szkole i naszym kraju. Cypryjczycy byli pod wrażeniem, a my byliśmy szczęśliwi, że wszystko poszło zgodnie z planem – opowiada z uśmiechem Karolina.

Ostatnie dni upłynęły na pożegnaniach i podziękowaniach. – Bardzo miło nam było słyszeć ostatniego dnia wyrazy wdzięczności i uznania ze strony kierowników – mówi Sylwia Dudek, jedna z uczestniczek stażu. – Za nasze poświecenie i wysiłek włożony w realizację praktyk podziękował nam osobiście dyrektor hotelu Aloe. Najlepszą nagrodą za rzetelną pracę było zapewnienie, że wszyscy uczniowie z ZSOT w Lublińcu są mile widziani jako pracownicy hotelu.

Staż na Cyprze był ostatnim wyjazdem zagranicznym lublinieckich hotelarzy w ramach programu Leonardo Da Vinci zamykającym projekt „Profesjonalizm w hotelarstwie to niełatwa sztuka. Uczmy się go od tych, którzy opanowali ją perfekcyjnie”. Od stycznia do września aż trzy grupy hotelarzy szkoliły się za granicą – na Cyprze i dwukrotnie w Norwegii. Szkoła czeka obecnie na rozpoczęcie naboru w programie Erasmus Plus, który otworzy nowe perspektywy uczniom lublinieckiego technikum.

– Wkrótce do Niemiec wyjadą dwie grupy informatyków i mechaników, a za kilka miesięcy wyślemy 20 uczniów technikum budowlanego. Mamy spore doświadczenie w realizacji zagranicznych praktyk, mamy też zaufanych i pewnych partnerów – chwali pracę nad przygotowaniem kolejnych staży w technikum Joanna Walczak, dyrektor ZSOT w Lublińcu.

– Nic jednak nie odbyłoby się bez zaangażowania nauczycieli. To oni piszą i realizują projekty. Świetnie wspiera ich w tej dodatkowej pracy grupa pracowników księgowości, przyjmując na siebie dodatkowe obowiązki. Dbamy o wysoki poziom przygotowania młodzieży do zawodu, nie szczędząc wysiłku i czasu. Wielką satysfakcją jest więc dla nas zadowolenie i wdzięczność młodzieży.

Warto dodać, iż aktualnie w ZSOT w Lublińcu realizowane są projekty o łącznej wartości 1mln. 300 tys. zł.


od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto