MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Żywie Białaruś! Niech żyje Białoruś!”. Wernisaż wystawy w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

red.
Przemysław Świderski
Główni organizatorzy wieców na Białorusi i pochodząca stamtąd społeczność zamieszkująca w Gdańsku mieli szansę zaprezentować się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Okazją był wernisaż wystawy „Żywie Białaruś! Niech żyje Białoruś!” w środę 18 sierpnia 2021 roku.

- Minął rok, a pokojowa walka o wolność i suwerenność na Białorusi wciąż trwa! – przekonuje Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności ds. kultury obywatelskiej. – Bądźmy razem – Białorusinki i Białorusini, którzy musieliście uciekać z ojczyzny i w Gdańsku rozpoczęliście nowe życie, oraz gdańszczanki i gdańszczanie, którzy wspieracie ich w walce o wolność – dodaje.

18 sierpnia 2021 roku - w pierwszą rocznicę sfałszowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki wyborów prezydenckich na Białorusi i największych we współczesnej historii tego państwa wieców w obronie demokracji - w ECS odbył się wernisaż wystawy „Żywie Białaruś! Niech żyje Białoruś!”.

Ekspozycja, według zapowiedzi organizatorów, to przejmująca i intymna opowieść o ludziach, którzy opowiedzieli się po stronie wolności i demokracji, nie bacząc na bezpieczeństwo własne i swoich rodzin. Bohaterami wystawy są tzw. zwyczajni ludzie, których historia i ich osobiste wybory uczyniły bohaterami – przedsiębiorca, emerytka, anglistka, informatyczka, dziennikarz, flecistka, dwukrotna medalista olimpijska, poeta…

W ECS prezentowane są prace najbardziej znanych protestujących artystów. Wśród nich znaleźli się:

  • Władimir Cesler, białoruski artysta, projektant. Tworzy plakaty, malarstwo, grafikę, rzeźbę, obiekty, akcje artystyczne, wzornictwo przemysłowe, projektuje książki i reklamy. Ukończył Wydział Wzornictwa Białoruskiego Państwowego Instytutu Teatralno-Artystycznego w Mińsku (1980). Międzynarodową sławę zyskał w dziedzinie plakatu. Podczas protestów w 2020 roku na Białorusi został członkiem Rady Koordynacyjnej ds. organizacji procesu pokonywania politycznego kryzysu. Został zmuszony do wyjazdu z ojczyzny.
  • Tasza Żukowa, nazywana „dziewczyną z niebieskimi włosami”. Białoruska projektantka, autorka ponad 100 plakatów protestacyjnych. Wyjechała z kraju krótko przed nadejściem kolejnego wezwania w sprawie karnej. Mieszka w Stanach Zjednoczonych / @chernoemoloko.
  • Rufina Bazlowa, białoruska artystka mieszkająca i pracująca w Czechach. Ilustratorka, twórczyni komiksów, grafik, książek, lalkarka, scenografka, performerka i projektantka kostiumów. Ukończyła Wydział Teatralny Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (DAMU). Zdobyła międzynarodowe uznanie dzięki serii „Historia białoruskiego przeżycia”, przedstawiającej najjaśniejsze historie pokojowych protestów na Białorusi.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto