Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-lecie plebiscytu na Powiślu. Muzeum Zamkowe zaprasza na rajdy i lekcje muzealne

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Agnieszka Iwańska-Warczak
Lekcje muzealne, grę edukacyjną, rajd pieszy i rowerowy proponuje uczniom naszego regionu Muzeum Zamkowe w związku z wystawą „O niepodległą Polskę. Plebiscyt na Powiślu 1920 r.”. Oczywiście, ekspozycję można cały czas zwiedzać, a dodatkowo odbędą się wykłady w Sztumie i Kwidzynie.

Głosowanie jak 100 lat temu

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza do zamków w Kwidzynie i Sztumie na lekcje muzealne na wystawie „O niepodległą Polskę. Plebiscyt na Powiślu 1920 r.”.
Bardzo ciekawą propozycją są zajęcia w formie gry edukacyjnej, przeznaczone dla klas VI-VIII ze szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich. Odbywać się będą w zamku w Sztumie od wtorku do piątku w godz. 9-15 w okresie od 22 września do 20 listopada. Uczestnicy wcielą się w rolę Polaka urodzonego na Powiślu, biorącego udział w głosowaniu plebiscytowym, wypełniającego dodatkową misję wśród zamieszkałych tu rodaków.

Po zakończeniu akcji plebiscytowej postać ta włącza się do działalności na rzecz miejscowej Polonii. W ramach gry, na podstawie zebranych informacji, uczestnicy lekcji biorą udział w głosowaniu plebiscytowym z użyciem replik kart do głosowania. Wynik głosowania będzie podany do wiadomości publicznej po zakończeniu wystawy – informuje Muzeum Zamkowe.

Dodatkowym elementem tych lekcji będzie prezentacja techniki gry na nieco zapomnianym instrumencie muzycznym - mandolinie, odgrywającym dużą rolę w działalności kół muzycznych na Powiślu. Arkadiusz Dzikowski z Działu Edukacji Muzeum Zamkowego, który będzie prowadził zajęcia, zachęci też uczestników do wspólnego śpiewu w oparciu o „Powiślański śpiewnik plebiscytowy”.
Do udziału można zgłaszać się, dzwoniąc pod nr. tel. tel. 55 647 09 83 lub 603 407 573.

O polskich szkołach na Powiślu

Odbędą się też tradycyjne lekcje muzealne o polskich szkołach na Powiślu, a także o przedwojennej kaligrafii, którą – jak przypomina muzeum - traktowano jako oczywisty element lekcji języka ojczystego. Uczniowie zapoznają się elementarzami wydanymi w okresie międzywojennym, polskim alfabetem, krojem liter, techniką pisania, materiałami piśmiennymi oraz praktycznie nauczą się przedwojennego pisma odręcznego.

Lekcje prowadzone będą dla szkół podstawowych (klasy VI-VIII) i szkół średnich:

  • w zamku w Sztumie w godz. 11-12.30 w terminach: 22 października, 29 października, 5 listopada, 12 listopada, 19 listopada;
  • w zamku w Kwidzynie w godz. 11-12.30 w terminach: 24 września, 1 października, 8 października, 15 października.

Lekcje można rezerwować u prowadzącej, Jolanty Justy z Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku - tel. 55 647 09 83. Jednorazowo w zajęciach może wziąć udział jedna klasa. W trakcie lekcji obowiązuje reżim sanitarny (maseczki).

Rajdy - najpierw rowerowy, potem pieszy

Odbędą się też rajdy terenowe zorganizowane szlakiem miejsc związanych z działalnością Polaków na Powiślu do roku 1945. To kolejna propozycja Muzeum Zamkowego. Zgłoszenia uczestników (maksymalnie 25 osób na każdą z przygotowanych tras) przyjmuje Arkadiusz Dzikowski pod nr. tel. 55 647 09 83 lub 603 407 573.

Najpierw, 26 września (sobota), odbędzie się rajd rowerowy na trasie: zamek w Sztumie – Czernin – Cygusy - Ramzy Małe – Sadłuki – Postolin – zamek w Sztumie. Trasa o długości 22 km przebiega wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi, odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 522 oraz drogami gruntowymi, ma charakter krajoznawczy z elementami historycznymi w miejscach związanych z działalnością Polonii na Powiślu. Przy dawnej szkole w Sadłukach (dziś świetlica wiejska) zaplanowany został odpoczynek i poczęstunek.
Początek rajdu o godz. 10.

Na 3 października (sobota) zaplanowany został rajd pieszy na trasie o długości 15 km: zamek w Sztumie – Zajezierze – Sztumska Wieś - Postolin - Czernin – zamek w Sztumie. Ta wycieczka również ma charakter krajoznawczy i historyczny, bo po drodze znajdują się miejsca związane z działalnością Polonii na Powiślu w okresie plebiscytowym i międzywojennym. W Postolinie przy dawnej szkole zaplanowany został odpoczynek z poczęstunkiem. Początek rajdu o godz. 10.

Uczestnicy rajdu rowerowego proszeni są o należyte przygotowanie sprzętu, rajdu pieszego o zwrócenie uwagi na zastosowane obuwie. W obydwu przypadkach prosimy uczestników o właściwą ocenę przygotowania kondycyjnego – informuje Muzeum Zamkowe.

Wykłady w Sztumie i Kwidzynie

Muzeum Zamkowe przygotowało również wykłady tematyczne w obu zamkach
Zamek w Sztumie:

  • 7 października, godz. 17 – Wkroczenie „Błękitnej Armii” na Pomorze i sytuacja na  froncie wschodnim w przededniu plebiscytu na Powiślu – prowadzenie Arkadiusz Dzikowski,
  • 15 października, godz. 17 – Banki Ludowe na Powiślu jako miejsce integracji środowisk polskich – prowadzenie Arkadiusz Dzikowski,

Rezerwacja pod nr. tel. 727 633 533, obowiązuje ograniczona liczba osób i kolejność zgłoszeń.

Zamek w Kwidzynie:

  • 5 listopada, godz. 17 – Wkroczenie „Błękitnej Armii” na Pomorze i sytuacja na froncie wschodnim w przededniu plebiscytu na Powiślu – prowadzenie Arkadiusz Dzikowski
  • 19 listopada, godz. 17 – Banki Ludowe na Powiślu jako miejsce integracji środowisk polskich – prowadzenie Arkadiusz Dzikowski
    Rezerwacja pod nr. tel. 55 646 37 80, obowiązuje ograniczona liczba osób i kolejność zgłoszeń.

Wszystkie wymienione powyżej propozycje (lekcje muzealne, rajdy, wykłady) są bezpłatne.

Wystawa pod patronatem prezydenta RP

Przypomnijmy, że wystawa czasowa „O niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 na Powiślu” została otwarta 4 września 2020 r. w dwóch oddziałach Muzeum Zamkowego w Malborku.

- Część kwidzyńska skupia się na wielkiej polityce i politycznych wątkach historii organizacji i przeprowadzenia Plebiscytu w 1920 r. W Sztumie prezentowana jest historia działalności powiślańskich Polaków w okresie przed Plebiscytem, w jego trakcie i po nim oraz losy ludzi Plebiscytu – osób, które zaangażowały się wówczas w polską sprawę bądź od lat sprawie tej służyli. Obie części wystawy zawierają liczne eksponaty przypominające o dziejach walki o polskość Powiśla, w tym liczne dokumenty ilustrujące biografie osób, które są bohaterami ekspozycji. Najbardziej wymownym eksponatem jest jednak oryginalna, stuletnia karta do głosowania w Plebiscycie, pochodząca ze zbiorów Muzeum Zamkowego - informuje malborska instytucja.

Obie części ekspozycji można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17 do 29 listopada. Obowiązuje bilet wstępu do zamku.
Projekt "O niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 na Powiślu" sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Patronat nad wystawą objął prezydent Andrzej Duda.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto