MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział pediatrii w szpitalu w Sztumie będzie zamknięty. Personel dostanie inne propozycje, a pacjentów ma przejąć Malbork

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Już od blisko roku szpitalem w Sztumie zarządza Grupa American Heart of Poland.
Już od blisko roku szpitalem w Sztumie zarządza Grupa American Heart of Poland. Radosław Konczyński
Mieszkańcy powiatu sztumskiego raczej się nie ucieszą. Operator miejscowego szpitala twierdzi jednak, że zamknięcie oddziału pediatrycznego jest koniecznością ze względu na małą liczbę pacjentów. W zamian Grupa American Heart of Poland chce stawiać na opiekę nad starszymi pacjentami.

Pediatria też "znlknie" ze szpitala w Sztumie. Jakie są przyczyny?

Grupa American Heart of Poland od początku czerwca 2023 roku prowadzi szpital w Sztumie na mocy umowy z władzami powiatu, które wydzierżawiły spółce nieruchomości szpitalne. Od tamtej pory wdraża plan restrukturyzacyjny, a kolejnym jego punktem będzie zamknięcie oddziału dziecięcego. Spółka unika tego negatywnie kojarzącego się określenia, ale fakt jest faktem.

- Grupa AHP kładzie nacisk na odpowiednie profilowanie struktur oddziałów szpitalnych do zmieniających się potrzeb społecznych i medycznych. W ramach tych działań planuje zastąpić oddział pediatryczny innymi oddziałami, które będą specjalizować się w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Decyzja ta wynika z potrzeb starzejącego się społeczeństwa w powiecie sztumskim. Działania szpitala w Sztumie będą koncentrować się na diagnostyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych – wyjaśnia Beata Staniaszczyk z Zespołu ds. Komunikacji PR Grupy AHP.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy pediatria przestanie przyjmować pacjentów w wieku do 18 roku życia.

Trudno w tej chwili podać termin. Tu nie wszystko jest zależne od nas, bo także od Narodowego Funduszu Zdrowia. Informację o naszych planach przesłaliśmy do władz powiatu i związków zawodowych – dodaje Beata Staniaszczyk.

Spółka z wyprzedzeniem chce oswoić lokalną społeczność z tą myślą, że „zniknie” kolejny oddział po ginekologii i położnictwie, które zostały zamknięte w 2023 roku. Tamte decyzje AHP tłumaczyła małą liczbą pacjentek i porodów. Teraz argumentacja jest podobna.

- Ze względu na demografię w całym kraju z roku na rok maleje liczba oddziałów pediatrycznych, a placówki medyczne sukcesywnie dążą do profilowania świadczeń z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb społeczeństwa – podkreśla Beata Staniaszczyk. - Oddział pediatrii w Sztumie liczy 13 łóżek. W 2023 roku obłożenie wyniosło zaledwie 28 proc. Średnio dziennie hospitalizowano 1-2 pacjentów. Zdarzały się dni, kiedy oddział nie przyjął ani jednego pacjenta. Jest to czynnik, który z wielu względów nie sprzyja utrzymaniu wysokich standardów leczenia.

Z drugiej strony, rośnie liczba pacjentów na kardiologii i internie. Stąd mowa o „profilowaniu struktur”. AHP wyjaśnia, że personel z pediatrii ma nie stracić pracy, bo otrzyma propozycję zatrudnienia w ramach sztumskiego szpitala. Natomiast rodzice z małymi pacjentami będą musieli jeździć do Malborka oddalonego od Sztumu o około 15 km.

Szpital w Malborku wyraził gotowość do zabezpieczenia świadczeń z zakresu pediatrycznego dla wszystkich mieszkańców powiatu sztumskiego – dodaje Beata Staniaszczyk.

CZYTAJ TEŻ: Kardiologia szpitala w Sztumie z jeszcze większymi możliwościami

Szpital w Malborku jest w stanie przyjąć dodatkowych pacjentów

Malborska pediatria może ogółem hospitalizować nawet do 19 pacjentów.

- Obecnie obłożenie u nas jest na poziomie średnim, więc bez problemu jesteśmy w stanie przyjąć dodatkowych pacjentów – potwierdza Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku, spółki prowadzącej miejscowy szpital. - Dla nas jest to jakiś powód do zadowolenia, że możemy mieć więcej pacjentów, ale obiektywnie działanie tamtejszej spółki jest sensowne.

O ile dla mieszkańców powiatu sztumskiego problemem może być dojazd, to jakąś „rekompensatą” będzie dobra opieka. Oddział dziecięcy Szpitala im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku jest dobrze oceniany, czego przykładem m.in. Grand Prix oraz nagroda główna w kategorii „Pacjent/rodzina w centrum uwagi” w konkursie „Dziecięcy Szpital Przyszłości 2023”, organizowanym przez Fundację K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali. Został doceniony za projekt „Holistyczne podejście do pacjenta pediatrycznego i jego rodziny”.

Mamy rodzica przy dziecku, który może przebywać na oddziale. Jest też psycholog, dietetyk, ale też pani do opieki wytchnieniowej, z pomocy której mogą korzystać rodzice. Są konsultacje laryngologiczne czy okulistyczne dla naszych pacjentów – mówiła nam po otrzymaniu nagrody dr Danuta Stanek-Gutowska, ordynator oddziału dziecięcego.

Nie będzie pediatrii. Co na to władze powiatu sztumskiego?

Władze powiatu sztumskiego nie są zaskoczone planami AHP.

- Bo już na samym początku była mowa o tym, że spółka planuje zamknąć trzy oddziały, w tym pediatrię. Tutaj chodziło tylko o zgodę Narodowego Funduszu Zdrowia. Z tego, co wiem, ta zgoda przyszła. Otrzymałem od spółki komunikat w sprawie planów zamknięcia oddziału pediatrycznego. Z wyliczeń wynika, że utrzymywanie tego oddziału jest nieekonomiczne. Pracownicy otrzymali propozycję pracy na innych oddziałach, a przyjęcie pacjentów zadeklarował szpital w Malborku. Myślę, że dużego dyskomfortu dla mieszkańców nie będzie. Niektórym, na przykład ze Starego Targu, będzie łatwiej dojechać do Malborka – mówi Leszek Sarnowski, starosta sztumski.

Grupa AHP wydzierżawiła od powiatu nieruchomości szpitalne w Sztumie na 20 lat, przejmując je po poprzednim operatorze – spółce Szpitale Polskie. Rocznie będzie odprowadzała do budżetu samorządu około 2 mln zł tytułem dzierżawy. Do 2027 roku w modernizacje i zakupy sprzętu ma wydać około 100 mln zł. W ubiegłym roku dla realizacji swoich inwestycji w Polsce pozyskała inwestora – Gruppo San Donato z Włoch. Ten międzynarodowy koncern stał się większościowym udziałowcem w AHP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec kariery wielkiej aktorki. Judi Dench rezygnuje z aktorstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto