Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kardiologia szpitala w Sztumie z jeszcze większymi możliwościami. Odbyły się pierwsze zabiegi krioablacji serca

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zespół kardiologów przeprowadził już trzy udane zabiegi krioablacji serca.
Zespół kardiologów przeprowadził już trzy udane zabiegi krioablacji serca. Grupa American Heart of Poland
W Wielospecjalistycznym Szpitalu w Sztumie przeprowadzano po raz pierwszy krioablację balonową migotania przedsionków, czyli zabieg na sercu przy użyciu metody „mrożenia”. To ważne wydarzenie dla szpitala zbiegło się w czasie z inną dobrą wiadomością: odział kardiologiczny sztumskiej placówki został włączony do II poziomu referencyjnego Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Krioablacja po raz pierwszy w Sztumie. Już trzy udane zabiegi

Grupa American Heart of Poland, która od początku czerwca br. jest operatorem szpitala w Sztumie, a wcześniej przez kilka lat prowadziła tu oddział kardiologiczny, przekazała, że 4 listopada po raz pierwszy przeprowadzono tu procedury krioablacji balonowej migotania przedsionków w ramach II poziomu referencyjnego Krajowej Sieci Kardiologicznej.

- Jest to duży sukces, ponieważ nie tylko znacząco poprawiły się możliwości funkcjonowania oddziału, ale również zwiększyła się dostępność procedur dla pacjentów – mówi dr n. med. Przemysław Wilczewski, ordynator sztumskiej kardiologii, o włączeniu oddziału do II poziomu. - W praktyce oznacza to dużo większe możliwości w zakresie wykonywania procedur nowoczesnej terapii zaburzeń rytmu serca, w tym ablacji i implantacji kardiowerterów, oraz leczenia niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego i niektórych wad zastawkowych.

Ablacja jest małoinwazyjnym zabiegiem, który ma na celu wyeliminowanie zaburzeń rytmu serca. Procedura ta polega na niszczeniu tkanki w sercu, która jest anatomicznym podłożem arytmii. Zabieg krioablacji balonowej jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, niska temperatura jest skoncentrowana na większym obszarze i pozwala na odizolowanie ognisk powodujących arytmię.

Zespół operatorów pod kierownictwem kardiologa Marcina Konarzewskiego przeprowadził trzy udane zabiegi krioablacji. Dzięki temu pacjenci z migotaniem przedsionków odzyskują regularny, miarowy rytm serca, bez wdrażania często obciążającej farmakoterapii – tłumaczy doktor Wilczewski.

Ordynator wyjaśnia, że migotanie przedsionków to jedno z trzech najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca. Charakteryzuje się ekstremalnie szybkimi i nieregularnymi skurczami przedsionków. W trakcie migotania przedsionek prawie nie kurczy się, znajdująca się w nim krew zalega, co sprzyja tworzeniu się skrzeplin, które mogą powodować niedokrwienie i uszkodzenie tkanki mózgowej.

Sztumski oddział na II poziomie Krajowej Sieci Kardiologicznej. Co zdecydowało?

Jak informuje Grupa AHP podniesienie znaczenia sztumskiej kardiologii w ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej wpłynie na polepszenie jakości i dostępności usług dla mieszkańców regionu. Doktor Wilczewski podkreśla, że to efekt wieloletniej pracy całego oddziału.

- Liczba zrealizowanych zabiegów, odpowiednie zaplecze sprzętowe, wykwalifikowany personel i kompleksowość opieki kardiologicznej pozwoliły nam na zakwalifikowanie się do ośrodków II poziomu Krajowej Sieci Kardiologicznej. Oddział zdobył uznanie konsultanta wojewódzkiego i kierownictwa Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Przy koordynacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego sztumska kardiologia pozwala przeprowadzić szybką diagnostykę i włączyć innowacyjną terapię – dodaje ordynator.

AHP podaje, że rocznie na oddziale kardiologicznym hospitalizowanych jest ponad 1200 pacjentów, a z zawałem mięśnia sercowego - ok. 500 pacjentów. Na oddziale kardiologicznym w Sztumie prowadzone są konsultacje i diagnostyka z dziedziny kardiologii, diagnostyki obrazowej (UKG, USG), wad serca, elektrofizjologii i elektroterapii oraz diabetologii. Prowadzony jest również program KOS-zawał – czyli kompleksowa specjalistyczna opieka w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego i rehabilitacji kardiologicznej dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto