MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia sztumskich strażaków na wypadek pożaru w lesie. Szkolenie odbyło się w Nadleśnictwie Susz

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zagrożenie pożarowe w lasach jest, niestety, coraz bardziej realne. Dlatego służby muszą być przygotowane na najgorszy scenariusz. Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Sztumie oraz z jednostek OSP z powiatu sztumskiego wzięli udział w leśnych ćwiczeniach.

Pożar lasu jest bardzo groźny. Ćwiczenia strażaków z powiatu sztumskiego

Jak informuje Komenda Powiatowa PSP w Sztumie, ćwiczenia taktyczno-bojowe w zakresie zwalczania pożarów na obszarach leśnych odbyły się w minioną środę (22 maja) na terenie Leśnictwa Królewskie w Nadleśnictwie Susz.

Celem ćwiczeń było przybliżenie ratownikom specyfiki poruszania się po terenach leśnych, budowanie stanowisk gaśniczych, formy operowania prądami gaśniczymi, budowa punktów czerpania wody oraz doboru najlepszej metody dostarczania wody na duże odległości zależnie od problematyki zdarzenia – informuje mł. kpt. Piotr Spiżewski, oficer prasowy KPP w Sztumie.

W ćwiczeniach uczestniczyły trzy zastępy z JRG Sztum, zastępy OSP z Żuławki Sztumskiej, Dzierzgonia, Myślic, Starego Dzierzgonia (wchodzące w skład plutonów wojewódzkich odwodów operacyjnych), Starego Miasta i Mortąga. Blisko 40 strażaków współpracowało z pracownikami Nadleśnictwa Susz.

CZYTAJ TEŻ: Stodoła spłonęła doszczętnie. Policja zatrzymała potencjalnego podpalacza

Jeszcze kilka dni temu w całym kraju obowiązywało średnie oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach. Ściółka była bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Po ostatnich deszczach sytuacja trochę się poprawiła. Ale zagrożenie na pewno wróci. Dlatego warto wziąć sobie do serca apele strażaków. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Należy na bieżąco dowiadywać się o stopniu zagrożenia pożarowego w lasach, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto