Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzik wybiegł przed samochód - z tyłu uderzył inny pojazd

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Do niecodziennego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 55 między Koniecwałdem i Sztumem. Samochód volkswagen zderzył się z przebiegającym szosę dzikiem. Oczywiście kierowca starał się nagle zahamować i w tył volkswagena uderzył osobowy renault. Kierującym nic się nie stało. Policjanci nie informują, czy dzik przeżył kolizję. Natomiast apelują o ostrożną jazdę rejonach, gdzie można napotkać dziką zwierzynę.

Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 55 pomiędzy Koniecwałdem a Sztumem. Pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze sztumskiej drogówki wstępnie ustalili, że 32-letni kierujący osobowym volkswagenem, jadąc w kierunku Sztumu potrącił dzika, który nagle wybiegł na drogę. W wyniku tego zdarzenia w tył volkswagena uderzył 23-letni kierujący osobowym renault, który nie zachował należytej ostrożności. Obu kierującym - mieszkańcom powiatu malborskiego oraz podróżującym z nimi pasażerom nic się nie stało.

Sztumscy policjanci przypominają jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:

1. W okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych.

2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje. Pamiętajmy też, że zwierzę może wyskoczyć na drogę zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.

4. Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia pamiętając, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, dla uspokojenia zwierzęcia można ze szczególną ostrożnością nakryć mu głowę kocem lub innym materiałem.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto