Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Dzierzgoń. Przystanek autobusowy w Jasnej nabrał kolorów i stał się dziełem sztuki

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Przystanek autobusowy w Jasnej jest chyba najbardziej kolorowym obiektem tego typu w Polsce. Mała wieś w powiecie sztumskim nabrała kolorów dzięki Magdalenie Zelmańskiej z Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury. To właśnie ona uczyniła z tak prozaicznego, jakby się wydawało, miejsca jak przystanek prawdziwe dzieło sztuki.

Choć pani Magdalena nie jest z wykształcenia plastyczką, to wykonana praca świadczy o iście mistrzowskim, przekraczających znacznie amatorskie umiejętności, warsztacie.

- Zostałam poproszona o pomalowanie przystanku, ale cała koncepcja jest już moim pomysłem, choć konsultowanym z mieszkańcami. Praca zajęła mi pięć dni. Byłoby szybciej, ale pogoda trochę przeszkadzała - opowiada artystka-amatorka.

Magdalena Zelmańska jest otwarta na propozycje wykonania kolejnych dzieł. Pomysłów jej nie brakuje.

Świadczy o tym już wykonana praca w Jasnej. Zanim udacie się Państwo do Jasnej, by zobaczyć przyozdobiony przez plastyczkę przystanek, zerknijcie na zdjęcia w galerii.

Do Jasnej warto zresztą przyjechać nie tylko z powodu komunikacyjnego dzieła sztuki. Założona w 1354 roku przez komtura dzierzgońskiego Helwicusa de Goltbach wieś posiada bardzo interesującą historię. W Jasnej była stacja końcowa kolejki wąskotorowej łączącej tereny rolnicze (buraczane) z cukrownią Stare Pole (linię zlikwidowano w roku 1967). Do końca lat 50. we wsi stał szachulcowy kościół ewangelicki.

Osobliwością Jasnej był tzw. buk Hartwicha na Lisiej Górze. W 1813 roku miejscowy pastor Friedrich Hartwich żegnał tutaj swoich dwóch synów wyruszających na wojnę z Napoleonem. Od tego czasu tradycją stało żegnanie w tym miejscu idących do wojska chłopców przez swoje panny.

Warty odwiedzenia jest w Jasnej kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Gotycka świątynia z cegły zbudowana została w latach 1320-1330, a odbudowana po zniszczeniach ok. 1673 roku - wtedy też nadano jej barokowy wystrój. Na uwagę zasługuje późnobarokowa ambona z figurami ewangelistów i ojców Kościoła, która wspiera się na postaci Mojżesza trzymającego tablice Dziesięciorga Przykazań.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto