Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra o tramwajach olsztyńskich ze Sztumu

Piotr Piesik
Sławomir Wiechowski (z lewej) i Arkadiusz Piróg z nową grą "Tramwaje olsztyńskie"
Sławomir Wiechowski (z lewej) i Arkadiusz Piróg z nową grą "Tramwaje olsztyńskie" Archiwum klubu
Nowa gra planszowa "Tramwaje olsztyńskie" powstała w Sztumie - autorami są Sławomir Wiechowski oraz Arkadiusz Piróg z klubu Pionkolandia.

Sławomir Wiechowski, założyciel i lider Klubu Gier Planszowych Pionkolandia, wielokrotnie wspominał, że w gronie grających powstają rozmaite pomysły nt. nowych gier. On sam kilka takich miał - niektóre doczekały się realizacji, jak np. gra „Odkrywcy Dolnego Powiśla”, powstała na zlecenie Powiślańskiej Organizacji Turystycznej, ciesząca się dużą popularnością w naszym regionie.

- Kilka miesięcy temu zgłosiło się do Pionkolandii jedno z wydawnictw z prośbą o zaprojektowanie gry o tramwajach olsztyńskich. Miało to związek z uruchomieniem po sześćdziesięciu latach nowej linii tramwajowej w Olsztynie - opowiada S. Wiechowski. - Razem z Arkiem Pirogiem podjęliśmy się tego zadania, stworzyliśmy grę a następnie poddaliśmy ją wielu testom w klubie.

W taki sposób powstały „Tramwaje olsztyńskie” - szybka i prosta gra o przewożeniu pasażerów po mieście Olsztyn. To przykład nowej gry, opracowanej i wydanej z zamówienia publicznego, w tym przypadku wnioskodawcą był samorząd Olsztyna. To znakomity sposób na promocję tramwajów w tym mieście. Pierwszy tramwaj był tam uruchomiony w roku 1907, trakcję tramwajową zlikwidowano w roku 1965. Obecnie jednak w wielu miastach powraca się do tej formy komunikacji zbiorowej, odchodząc od autobusów. Tramwaje są uznawane za tańsze, szybsze i sprawniejsze, ponadto wpływają na rozwój dzielnic, przez które przebiegają linie.

Już w styczniu liczna grupa wolontariuszy z klubu Pionkolandia - aż pięćdziesiąt osób! - pojedzie do Olsztyna na zaproszenie tamtejszego samorządu, by wziąć udział w oficjalnej premierze tej gry.

Co można już zdradzić o samej grze? Uczestnicy rozgrywki wcielają się w role motorniczych, których zadaniem jest umiejętne przewożenie pasażerów po mieście. Zwycięzcą zostaje gracz, który najszybciej przewiezie powierzonych mu pasażerów na wyznaczone przystanki. Gra zyskała bardzo pozytywne opinie. Z pewnością można będzie w nią zagrać podczas tradycyjnych spotkań z grami planszowymi pod egidą sztumskiego klubu.

W przysłowiowej szufladzie Sławomira Wiechowskiego oraz innych członków Pionkolandii czeka na chętnych wydawców kilka innych gier. Wciąż oczekuje na wydanie gotowa już gra dotycząca zamku krzyżackiego w Malborku. Miała ukazać się na rynku już w ubiegłym roku, pojawiły się niestety trudności z zapewnieniem finansowania.

Klub zaprasza do współpracy samorządy oraz wszelkie instytucje, które chciałyby przygotować oryginalny produkt promocyjny, jakim jest gra planszowa. Te tradycyjne gry odzyskują popularność po dominacji gier komputerowych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto