Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gruzin z zakazem pobytu w strefie Schengen zatrzymany w powiecie sztumskim. W ręce policji wpadło też dwóch poszukiwanych

red.
Sztumscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy byli poszukiwani do odbycia kary pozbawienia wolności. Trzeci zatrzymany to 52-letni obywatel Gruzji, który nie ma prawa pobytu w państwach strefy Schengen.

Wpadło dwóch poszukiwanych oraz Gruzin, który w Polsce przebywa nielegalnie

Jak wyjaśnia asp. sztab. Karolina Kosmowska, oficer prasowy KPP w Sztumie, policjanci prowadzą cykliczne działania, których celem jest dotarcie do osób poszukiwanych. A to kolejny przykład.

- Na podstawie posiadanych informacji funkcjonariusze sprawdzają miejsca, w których według ich wiedzy przebywają osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości. Działania takie na co dzień wykonują funkcjonariusze z zespołów do spraw poszukiwań, ale także policjanci z wszystkich pionów i posterunków w powiecie. Policjanci również w trakcie swojej codziennej służby legitymują osoby i w ten sposób ustalają ich status w policyjnych systemach – wyjaśnia asp. sztab. Karolina Kosmowska.

Dzięki takim działaniom funkcjonariusze zatrzymali w ostatnim czasie dwóch mężczyzn w wieku 35 i 38 lat, którzy byli poszukiwania do odbycia kary pozbawienia wolności za wykroczenia. Z kolei w ręce policjantów z Dzierzgonia wpadł 52-letni obywatel Gruzji, którego nie powinno być w Polsce. Po sprawdzeniu danych w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) okazało się, że nie może przebywać na terytorium państw członkowskich Schengen.

Czym jest System Informacyjny Schengen?

SIS jest najpowszechniej wykorzystywanym i największym systemem wymiany informacji w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania granicami w Europie. Ponieważ między krajami strefy Schengen w Europie nie ma granic wewnętrznych, poniekąd zastępuje kontrole graniczne i jest najskuteczniejszym narzędziem współpracy dla służb granicznych i imigracyjnych, policji oraz organów celnych i sądowych w UE i w państwach stowarzyszonych w ramach Schengen. To 23 z 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Właściwe organy krajowe, takie jak policja i straż graniczna, mogą wprowadzać i sprawdzać wpisy dotyczące osób i przedmiotów w jednej wspólnej bazie danych. Graniczne, policyjne i inne zgodne z prawem kontrole wobec tych osób i przedmiotów mogą być przeprowadzane w dowolnym miejscu w UE i strefie Schengen.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto