Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kardiolodzy w Sztumie po raz pierwszy przeprowadzili zabieg zamknięcia PFO

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Zespół medyczny, który przeprowadził w Sztumie zabieg zamknięcia PFO
Zespół medyczny, który przeprowadził w Sztumie zabieg zamknięcia PFO Archiwum Szpitala Polskiego w Sztumie
Mimo pandemii koronawirusa pacjenci cierpiący na inne choroby znajdują pomoc medyków - potwierdzeniem może być przeprowadzenie na Oddziale Kardiologii Szpitala Polskiego w Sztumie, po raz pierwszy w tej lecznicy, zabiegu zamknięcia PFO.

Jak czytamy na fanpage’u Szpitala Polskiego na Facebooku: „PFO, czyli przetrwały otwór owalny jest pozostałością z okresu życia płodowego. Zazwyczaj po narodzeniu zarasta, jednak u 20–35 procent populacji dorosłej pozostaje otwarty. Nawet jeśli nie zarośnie, ciśnienie krwi sprawia, że płatki otworu przylegają do siebie szczelnie, powodując prawidłową pracę serca. Niestety nie zawsze tak się dzieje.

Według badań naukowych PFO występuje u 40-50 procent pacjentów, u których wystąpił udar kryptogenny. W takim przypadku (udar+FPO) najczęściej podejmowana jest decyzja o jego zamknięciu podczas zabiegu, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia kolejnego udaru. Pamiętajmy, że udar centralnego układu nerwowego (CUN) jest drugą co do częstości przyczyną śmierci oraz główną przyczyną niepełnosprawności u pacjentów dorosłych.

Zabieg zamknięcia PFO polega na implantacji specjalnego okludera zbudowanego z dwóch elastycznych dysków (parasolek) do obu przedsionków serca pacjenta. Okluder wprowadza się przez żyłę udową. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Monitorowanie zabiegu odbywa się pod jednoczesną kontrolą echokardiografii przezprzełykowej i skopii rentgenowskiej.”

Zabieg zamknięcia PFO wykonano na Oddziale Kardiologii w Sztumie po raz pierwszy, siłami zespołu w składzie: dr n. med. Nader Elmasri (kierownik Pracowni Inwazyjnej Oddziału Kardiologii), dr hab. n. med. Grzegorz Smolka (nadzór merytoryczny - Górnośląskie Centrum Medyczne), lek. med. Bogumiła Pałubicka-Elmasri (echokardiografia), pielęgniarki: Karolina Kuś i Urszula Kulik oraz technicy: Paulina Warżel i Bartek Trzeciak.

Od chwili utworzenia Oddziału Kardiologii w Sztumie to już kolejny raz (i z pewnością nie ostatni), kiedy możemy informować o podejmowaniu takich nowatorskich dla sztumskiej lecznicy zabiegów. Są możliwe dzięki obecności medyków o bardzo wysokich kwalifikacjach oraz dobrej współpracy z dyrekcją szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto