Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny numer kwartalnika "Prowincja"

Piotr Piesik
Okładka najnowszego numeru kwartalnika
Okładka najnowszego numeru kwartalnika Archiwum organizatorów
Promocyjne spotkanie kolejnego wydania kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław "Prowincja" odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 20. w salach Sztumskiego Centrum Kultury.

Zamiast wprowadzenia publikujemy tzw. wstępniak Leszka Sarnowskiego, redaktora naczelnego "Prowincji".

- To kolejny świąteczny numer kwartalnika społeczno-kuturalnego Dolnego Powiśla i Żuław PROWINCJA. Kolejny świąteczny , bo w ubiegłym roku obchodziliśmy pięciolecie naszego pisma, a obecny numer jest dwudziestym piątym w kolejności, zatem srebrne gody. A poza tym świętować lubimy.
Poetycko tym razem wzruszą Państwa lub zaniepokoją: Piotr Wiesław Rudzki, Cezary Dobies i Krzysztof Magiera. Proza to kolejne opowiadania Marka Stokowskiego oraz debiut Michała Zarzecznego. Profesor Andrzej C. Leszczyński tym razem o maniakach, wierze i jej braku, świątynnym przepychu, no i jak zwykle o życiu. Andrzej Kasperek kreśli dalszy ciąg pisarskiego portretu Marka Stokowskiego, a Marek Adamiec recenzuje ostatnią niestety książkę naszego Przyjaciela Andrzeja Grzyba, traktującej o ludzkim nieszczęściu i poszukiwaniu sensu życia. W prowincjonalnych wędrówkach Jerzy Domino zachwyca się oryginalnymi dzwonnicami słupowymi na Żuławach, Marta Chmielińska-Jamroz wyciąga nas na wędrówkę śladami „żołnierzy wyklętych”, Adam Langowski podgląda odkrywanie nieznanych grobów w Ramotach, a Agnieszka Michajłow, redaktorka Radia Gdańsk, zabiera nas w wyjątkową, wodną podróż z redaktorkami Radia Gdańsk po Pętli Żuławskiej. Swoimi naukowymi refleksjami dzielą się z nami Aleksandra Paprot (o Ukraińcach) oraz Małgorzata Łukianow (o osadnikach z centralnej Polski).
W części historycznej Adam Chęć, przypomina sylwetkę wielkiego mistrza Michała Kuchmeistera, który 23 września 1416 roku nadał Sztumowi akt lokacyjny, a Janusz Ryszkowski kontynuuje swoją sztumską opowieść z przełomu wieków. Ks. prof. Jan Wiśniewski przypomina misję chrystianizacyjną biskupa Chrystiana w dawnej Pomezanii. Rozpoczynamy też ciekawy cykl artykułów Jacka Schirmera poświęconych ziemiaństwu na ziemi sztumskiej. Janusz Namenanik zagłębia się w historię dzierzgońskiego szkolnictwa, a Wiesław Olszewski przenosi nas w czasy krzyżackie do Szkarpawy.
Tamara Frączkowska zaprasza nas na pielgrzymkę do Santiago de Compostelli, Piotr Piesik na koło podbiegunowe, za naszym „obieżyświatem” Andrzejem Podolskim, a Andrzej Kasperek do Krasnogrudy Miłosza, Czyżewskich i Szroederów. Bogumił Wiśniewski opowiada o kwidzyńskim życiu Doroty w Mątów, a Teodor Sejka o swoim sąsiedzie z Barcic.
Bogato i różnorodnie w części muzycznej, bo Wacław Bielecki o muzyce poważnej z odrobiną jazzu, Rafał Cybulski na folkowo i korzennie, a Krzysztof Hajbowicz o śpiewających mennonitach z Pensylwanii w Malborku. W naszej galerii plastycznej tym razem o oryginalnych działaniach artystycznych w „wiosce cudów” czyli w Rodowie. Wśród recenzentów nasz stały współpracownik dr Jan Chłosta o Mazurach i debiutujący na naszych łamach Wojciech Boros z zaprzyjaźnionego kwartalnika Bliza o poetach elbląskich. Zapraszamy

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto