Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Szpital Polski w Sztumie wprowadza kolejne ograniczenia - wstrzymane wszystkie planowe badania laboratoryjne i diagnostyczne

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Piotr Piesik
Szpital Polski w Sztumie, w ślad za najnowszymi zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wprowadza kolejne ograniczenia w swej pracy - wszystko dla powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. O tych zmianach mówi Marzanna Kaczanowska, dyrektorka szpitala.

Jeżeli dana osoba w ciągu ostatnich 14 dni podróżowała poza granice naszego kraju lub miała kontakt z osobą u której potwierdzono zakażenie koronawirusem i ma objawy w postaci kaszlu, kataru, temperatury ciała powyżej 38 stopni, duszności, powinna zadzwonić pod numer telefonu 693 115 766. Ten telefon jest czynny całodobowo. Lub pod numer telefonu 55 647 25 55 – ten telefon jest czynny do godziny 15, i ustalić ścieżkę postępowania. Proszę, byście Państwo uzbroili się w cierpliwość, bo infolinie bywają zajęte, ale do każdej osoby oddzwonimy - mówi Marzanna Kaczanowska.

Nie przychodź do szpitala, działaj rozważnie!

Taka osoba pod żadnym pozorem nie powinna wychodzić z domu i udawać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Nocnej Opieki Chorych lub lekarza pierwszego kontaktu. Powinna czekać na wskazówki od osoby, która się z nią połączy z infolinii.

Jeżeli mamy objawy przeziębienia, z którymi możemy sobie poradzić w domu, proszę, abyście to Państwo uczynili. Proszę zażywać ogólnie dostępne leki oraz preparaty i spokojnie zaczekać, kiedy zadziałają. Jeżeli choroba będzie dalej się rozwijała, proszę skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, po południu lub w weekend z naszą Nocną Opieką Chorych, tu podaję telefon 55 640 61 58. Zostaną przez telefon udzielone wskazówki, jak postępować dalej.

Lekarz może nam przez internet wystawić receptę i zwolnienie lekarskie. Dobrze, aby taką receptę zrealizowała nam osoba zdrowa. My z przeziębieniem pozostańmy w domu. Jeżeli mamy inne dolegliwości, z którymi musimy udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, bardzo proszę aby po wejściu na teren szpitala udać się do pomarańczowego, wyraźnie widocznego namiotu. Tam odbędzie się mierzenie temperatury, i zebranie wywiadu epidemiologicznego. Bądźcie Państwo z nami szczerzy, nie zatajajcie faktów dotyczących podróży czy kontaktu z osobą zakażoną. Każdy pacjent zostanie przyjęty, jednak inne środki ostrożności zastosujemy wobec pacjentów z podejrzeniem koronawirusa a inne u pacjentów, u których tego podejrzenia nie mamy.

Wstrzymane zostają wszystkie planowe badania!

Karetki pogotowia pracują normalnie. Wstrzymujemy natomiast wszystkie planowe badania laboratoryjne, RTG, USG, tomografii komputerowej, gastroskopii i kolonoskopii. To nie znaczy, że one nigdy nie będą wykonane – wrócimy po krótkim okresie do realizacji tych badań - dodaje M. Kaczanowska.

Jeżeli ktoś z Państwa ma umówioną wizytę w poradni, może ją odbyć telefonicznie. Lekarz może wypisać receptę. Jeżeli konieczna będzie wizyta, zostanie ona umówiona na konkretną godzinę i Państwo zostaniecie przyjęci. Proszę, aby w poczekalni zachować odstęp około półtora metra. Taki odstęp proszę również stosować w aptekach czy sklepach.

Apeluję do wszystkich o rozsądek i rozwagę. Jeżeli nie musimy, nie wychodźmy z domu. Myjmy i dezynfekujmy ręce, nie dotykajmy dłońmi twarzy. Nie odwiedzajmy się na obiadach czy innych niekoniecznych spotkaniach.

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości, dzwońcie. Najlepiej do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, do nas, infolinie niech będą przede wszystkim dla osób którym są one bardziej potrzebne.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto