Maraton Antoniego Fili - najlepszy czas osiągnął Sławomir Najda [ZDJĘCIA]

42 osoby stanęły na starcie maratonu wokół jeziora Zajezierskiego (zwanego też Sztumskim). Przybyli na zaproszenie Antoniego Fili, znanego przedsiębiorcy i maratończyka, który ukończył już 200 biegów na dystansie 42 km i 195 m. Bieg wygrał Sławomir Najda, reprezentant Zantyra Sztum. Sam jubilat również pokonał dziewięć okrążeń trasy wokół jeziora.

Oto najlepsi w sztumskim maratonie: 1. Sławomir Najda (Zantyr Sztum) 3.05,09; 2. Wojciech Meller (Bydgoszcz) 3.36,33; 3. Maciej Król (Reda) 3.40,00. Najlepszy czas wśród kobiet uzyskała Jolanta Witczak (Tarnowo Podgórne) - 4.05,00. Kilka osób swojego rezultatu nie podało. Z trasy zeszły tylko dwie osoby.

Sztumski maraton rozgrywano na zasadach bardziej towarzyskich niż w ostrej sportowej rywalizacji. Nie prowadzono oficjalnego pomiaru czasu, uzyskane wyniki podawali sami zawodnicy. Nikt też nie liczył biegaczom pokonywanych okrążeń, wszyscy mieli do siebie wzajemne zaufanie.

Jak nam jednak powiedział po biegu Antoni Fila (sam uzyskał wynik 4.38,24), zachęcony bardzo pozytywnymi opiniami uczestników za rok planuje powtórzenie maratonu wokół jeziora Zajezierskiego, wtedy wprowadzony zostanie oficjalny pomiar czasu, by zawodnicy mogli poprawiać życiowe rekordy. Zwycięzca biegu Sławomir Najda pobiegł lepiej od dotychczasowej „życiówki”, lecz towarzyski charakter zawodów każe traktować ów rezultat jako nieoficjalny.

Był to drugi maraton wokół jeziora Zajezierskiego, po Maratonie Dolnego Powiśla trzy lata temu. Trasa jest sprawdzona, można oczekiwać więc ponownych startów, o ile znajdą się organizatorzy. Konieczne będzie planowanie zawodów z większym wyprzedzeniem - kilku sztumskich biegaczy nie zdecydowało się na start, zbyt późno się o nim dowiedzieli, by odpowiednio się przygotować.