Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi sztumianie odwiedzają także stacje telewizyjne

Piotr Piesik
Archiwum organizatorów
Pod tytułem "Dziennikarski epizod, czyli przygoda z prasą uczennic „z Kasprowicza” otrzymaliśmy ciekawą opowieść Aleksandry, uczennicy Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie. Oto jej treść.

Felietony, reportaże, wywiady…. jeszcze do niedawna były mi obce. Mimo, iż jestem uczennicą klasy matematyczno-przyrodniczej, zawsze ciekawiła mnie praca dziennikarza. Wreszcie nadarzyła się okazja, aby poznać tajniki tego zawodu.
Wraz z czterema uczennicami wzięłam udział w Projekcie informacyjno – szkoleniowym finansowanym z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zrealizowanym przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Gdańsku w partnerstwie Uniwersytetu Gdańskiego, który obejmował pięciodniowe warsztaty dziennikarskie.
Początkowo były one czysto teoretyczne, lecz niemniej interesujące. Po przybyciu do siedziby PTE w Gdańsku otrzymałyśmy wydruk prezentacji niczym na prawdziwych wykładach studenckich, na którym można było robić własne notatki. I tak się zaczęło… Na pierwszym spotkaniu omówiony został temat funkcjonowania mediów oraz komunikacji politycznej i publicznej. Prowadzący zwrócił szczególną uwagę na prawa przysługujące dziennikarzom. W czasie kolejnego warsztatu zaprezentowano, jakie dane o działalności organu władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne może pozyskiwać i udostępniać dziennikarz. Wykonując pisemne ćwiczenia, mogłyśmy sprawdzić siebie w dziennikarskim fachu i wykorzystać w praktyce nowe wiadomości. Bardzo ciekawe spotkanie miało miejsce w Radiu Internetowym MORS (Mega Otwartym Radiu Studenckim) UG. Najpierw pan Jarosław Zorn, realizator dźwięku, zaprezentował nowoczesne studio wyposażone m.in. w reżyserkę dźwięku, newsroom, własną, w pełni skomputeryzowaną, serwerownię. Później pani Alina Kietrys, która prowadzi warsztaty ze studentami dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UG, omówiła etapy nagrywania przykładowej audycji. Pan Zorn zaprezentował również mechanizmy dobierania muzyki i działanie sprzętu. Wreszcie na koniec dnia mogłyśmy nagrać przy pomocy rejestratora stereofonicznego własną audycję! Było to niezwykłe przeżycie, tym bardziej, że nagranie od razu zostało wyemitowane naszej grupie! Dalej było jak w dobrym dreszczowcu. Po trzęsieniu ziemi napięcie narasta - ostatni dzień i praca z kamerą! Końcowe zajęcia przed podsumowującym seminarium przeprowadził reporter TVN-u – Adam Kasprzyk wraz ze swoim operatorem kamery. Były one chyba najbardziej atrakcyjne dla nas – przyszłych dziennikarzy, ponieważ mieliśmy okazję wystąpić przed kamerą – przeprowadzić wywiad, napisać felieton czy też zadać pytania osobie będącej w tym środowisku od około dwudziestu lat.
Niestety to, co dobre, szybko się kończy - 10 grudnia odbyło się seminarium podsumowujące projekt, połączone z debatą na temat dostępu do informacji publicznej. Dziewczyny „z Kasprowicza”, bogatsze o nowe doświadczenia, ochoczo włączyły się w dyskusję. Po burzliwych rozmowach nastąpiło rozdanie certyfikatów uczestnictwa w projekcie. Tak zakończyła się nasza przygoda z dziennikarstwem.
W projekcie wzięły udział uczennice Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie: Joanna Dulska, Aleksandra Oleksa, Natalia Krawczyk, Barbara Wędrychowska, Paulina Monkielewicz pod opieką pani Beaty Ostrowskiej – Nenczak.

Aleksandra Oleksa, kl.II

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto