Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Sygnale z Pierwszą Pomocą. Nowy program resocjalizacyjny w ZK w Sztumie! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
kpt Sławomir Sidorowicz
W sztumskiej jednostce penitencjarnej trwa program readaptacyjny dla więźniów. Osadzeni uczą się zasad pierwszej pomocy.

Codziennie możemy być świadkami różnych niebezpiecznych zdarzeń, związanych z zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzkiego, wymagających od nas zdecydowanego działania. Często jesteśmy jedynymi osobami, które mają możliwość zareagowania. Dlatego też, aby właściwie zareagować w tego rodzaju sytuacjach, bardzo ważna jest odpowiednia postawa i wiedza pozwalająca na właściwe działanie.

Reakcja w sytuacji zagrożeń dla życia i zdrowia ludzkiego jest obowiązkiem każdego człowieka. Obowiązek ten wynika z przepisów prawa, ale jest to również powinność moralna. Człowiek, który nie udzieli pierwszej pomocy podlega odpowiedzialności karnej.

Pierwsza pomoc to nie tylko czynności paramedyczne, ale przede wszystkim właściwe wezwanie i zaalarmowanie właściwych służb ratunkowych.

- W przypadku osób pozbawionych wolności mamy często do czynienia ze zdemoralizowanymi jednostkami, które z uwagi na nieprawidłowo ukształtowaną osobowość i brak właściwych wzorców, nie potrafią, lub co gorsze, nie widzą potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi, kierując się tylko własnym interesem. Spowodowane jest to w dużej mierze zaburzonym rozwojem psychospołecznym - mówi kpt Sławomir Sidorowicz, rzecznik prasowy ZK Sztumie, i dodaje: - Wykonywanie kary pozbawienia wolności ma na celu wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego i tym samym powstrzymania się od powrotu do przestępstwa.

Jak podkreśla rzecznik ZK, głównym celem programu readaptacyjnego prowadzonego przez Służbę Więzienną pn.„ Na Sygnale - Pierwsza Pomoc” jest wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego oraz ukształtowanie właściwej społecznie akceptowalnej postawy poprzez dostarczenie podstawowej wiedzy na temat systemu ratownictwa w Polsce i na świecie, kształcenie umiejętności radzenia sobie ze stresem w sytuacjach trudnych, zrozumienie moralnej potrzeby niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, wskazanie właściwych sposobów reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz dostarczenie wiedzy na temat podstawowych procedur udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Sztumie prowadzą zróżnicowane oddziaływania na skazanych, przy poszanowaniu ich praw i wymaganiu wypełniania przez nich obowiązków. Służba Więzienna poprzez realizację tego typu programów readaptacyjnych stwarza osadzonym możliwość do zdobycia nie tylko wiedzy oraz umiejętności związanych z ratowaniem ludzkiego życia i udzieleniem pierwszej pomocy, ale również daje świadomość bezcennej wartości jaką jest wartość zdrowia i życia ludzkiego - mówi kpt Sławomir Sidorowicz

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto