18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowszy numer kwartalnika "Prowincja" od dziś dostępny

Piotr Piesik
Archiwum
Najnowszy numer kwartalnika "Prowincja" zostanie zaprezentowany dziś (piątek) o godz. 19.30 w Sali Czekoladowej Sztumskiego Centrum Kultury. Zaprasza redaktor naczelny pisma Leszek Sarnowski.

Oto co pisze Leszek Sarnowski w tzw. redakcyjnym wstępniaku, przedstawiającym zawartość najnowszego numeru kwartalnika "Prowincja", już trzynastego w kolejności.

Przesądni, mimo prowincjonalnej proweniencji, zanadto nie jesteśmy. Trzynastka więc to nic szczególnego, oczywiście poza faktem dla nas najistotniejszym, że trwamy. A zatem….
W dziale poezji z przyjemnością witamy naszych przyjaciół – Lothara Quinkensteina z Berlina i Andrzeja Grzyba z Kociewia, a także jak zwykle kogoś z debiutantów - tym razem Katarzynę Piękoś z Malborka.
Proza to odkryte przez Andrzeja Kasperka opowiadanie austriackiej pisarki Marii von Ebner-Eschenbach o oryginalnym trunku Krambambuli czyli gdańskiej wiśniówce, znanej też na Żuławach. Poza tym fragment powieści Miłość na gruzach Kosowa Izabeli Chojnackiej-Skibickiej, od niedawna mieszkanki Klecia pod Malborkiem, a także kolejna dawka naszej stałej już autorki Grażyny Kamyszek. W wędrówkach po prowincji Tomasz Agejczyk opowiada historię słynnego „Ołówka” dawnego kościoła w Nowym Stawie przekształconego dzięki środkom europejskim w centrum kultury, Antoni Barganowski opisuje losy mennonitów w dolinie kwidzyńskiej, Andrzej Kasperek uratowane, dzięki pasjonatom i marszałkowsko-ministerialnym środkom, żuławskie domy podcieniowe. Janusz Ryszkowski wraca do historii rodziny Morawskich, odkrywając na Powiślu ślady Kazimiery Iłłakowiczówny, a Mirosław Melerski przenosi nas do rodzinnych okolic pod Lipnem, gdzie odnajduje francuskiego zbiega ze Stutthofu, oryginalnego malarza, który po wojnie wybrał polską prowincję za swoją nową Ojczyznę. Wzdłuż Wisły, przez nowy most w Kwidzynie (Jerzy Kosacz) wracamy do przedwojennej Białej Góry (Paweł Głogowski), śladami dawnych Pomezanów (Seweryn Szczepański). Po drodze Tomasz Agejczyk opowie o pomnikach wojennych powiatu kwidzyńskiego i nowodworskiego, Przemysław Szczuchniak o nastrojach w Malborku po poznańskim czerwcu 1956 roku, a Leszek Sarnowski o „Solidarności” w Kombinacie Rolnym „Powiśle” w Czerninie.
Polecamy też refleksje z dalekich krajów. Adam Langowski odkrywa Kolumbię w losach misjonarza z Waplewa, nastolatka ze Sztumu Elżbieta Piepiórka opisuje swoje życie w Dubaju, a Tomasz Gliniecki swoją wyprawę „garbusami” do Gibraltaru.
Jarosław Denisiuk przybliża nam malarstwo wybitnego artysty z Elbląga Janusza Hankowskiego, Dorota Maluchnik prezentuje sztumsko-dzierzgoński Teatr 3,5 i sylwetkę jego twórcy Marka Kurkiewicza, a Wacław Bielecki, zachwycając się koncertem muzyki Bacha w Sztumie, analizuje muzykę organową od Stegny po Kwidzyn.
I na deser, jak zwykle, Maciej Kraiński i Marek Stokowski.

Tyle redakcja "Prowincji". Dodajmy, że na spotkaniu w SCK można będzie nabyć "od ręki" najnowszy numer, potem będzie on dostępny jak zwykle w księgarni Bestseller, agencji reklamowej Aliem oraz w SCK.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto