Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowszy numer kwartalnika "Prowincja" ukaże się w najbliższy piątek

Piotr Piesik
Archiwum
Spotkanie promocyjne najnowszego numeru kwartalnika społeczno - kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław "Prowincja" odbędzie się w najbliższy piątek, 8 grudnia o godz. 18. w sali czekoladowej Sztumskiego Centrum Kultury.

To już 30. numer kwartalnika "Prowincja". Co można będzie w nim przeczytać?

Oto zaproszenie do lektury numeru, autorstwa redaktora naczelnego "Prowincji" Leszka Sarnowskiego.

Idzie zima. Idą święta. Czas na prezenty. Spieszymy z naszym kwartalnikiem. Dobra okazja, żeby ludziom życzliwym zanieść dobrą nowinę prowincjonalnych treści. A dużo się dzieje.
Bo w poezji same nowości: Ewelina Dysko, Paweł Nieczuja-Ostrowski, Radek Wiśniewski. Sami debiutanci, przynajmniej u nas. Polecamy.
Proza to nasz stały bywalec i redakcyjny kolega Marek Stokowski, filozof Piotr Napiwodzki na tropach Wilhelma z Modeny i Guglielma z Piemontu i przyjaciele z ziemi prabuckiej Agnieszka Korol i Tomek Wandzel. Profesor Andrzej C. Leszczyński tym razem o aktorstwie, Różewiczu i Rimbaud.

W historycznej części Arkadiusz Wełniak o sztuce genealogii praktycznej, Jan Chłosta o konsulacie polskim w przedwojennym Kwidzynie, Janusz Namenanik i Andrzej Lubiński o rzemieślnikach w powiecie sztumskim. Archeologiczne wieści mają dla Państwa Bogumił Wiśniewski, o wsi Klasztorek pod Kwidzynem i Grażyna Nawrolska o dziecięcym świecie w dawnym Elblągu.

Janusz Ryszkowski nadal śledzi podróżnych na stacji PKP w Mleczewie. Sylwia Stankiewicz z rozrzewnieniem wspomina czasy pociągowych podróży do Dzierzgonia przez Waplewo, a Piotr Podlewski wiedzie nas po bezdrożach ziemi sztumskiej w poszukiwaniu historycznego genius loci. Nasz redakcyjny żuławiak Andrzej Kasperek odwiedza przed i powojenny Nowy Staw, a także nowodworski dom z 1930 roku.

Polecamy szczególnej uwadze nasz nowy cykl autorstwa Krzysztofa Czyżewskiego, który wędrując po prowincjach świata zaprasza nas na swoje bezdroża, słowem i obrazem (fotografią) opisując swoje globtroterskie wrażenia.
Kontynuacje to wspomnienia Haliny Łukawskiej z Malborka z robót przymusowych, ale też piórem Leszka Kundy, opowieści bożyszcza tłumów z lata 70.tych czyli Edwarda Hulewicza, kwidzynianina z urodzenia.

Na prowincji wszystko zdarzyć się może, także to że każdy z Czytelników może stać się autorem czy bohaterem kwartalnika. Bo oto Stanisława Wojciechowska-Soja kreśli, jak zwykle dociekliwie, wizerunek naszej stałej Czytelniczki czyli Heleny Biskup, która dzięki esperanto, odnalazła sens życia.

W Galerii Prowincji z okazji trzydziestego numeru prezentujemy sylwetkę naszego „nadwornego” malarza czyli Mariusza Stawarskiego, którego okładki od początku nam towarzyszą w wędrówkach po prowincjach bliskich i dalekich, w poszukiwaniu „uniwersum”.

W naszym dziale „Polska z wyboru” tym razem o Niemcu, który postanowił osiedlić się na Żuławach. To Wolfgang Jürgen Naujocks, który podobnie, jak bohaterka naszej opowieści z poprzedniego odcinka Pamela Palma Zapata, trafił do Polski z wyboru serca, choć także rodzinnego sentymentu.

Gościem specjalnym promocji będzie Krzysztof Czyżewski z Sejn - praktyk idei, pisarz, reżyser i animator działań międzykulturowych. Współtwórca Fundacji Pogranicze i Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W 2011 r., wraz z zespołem Pogranicza, otworzył Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej i innych pograniczach świata. Wykładowca wielu uniwersytetów w Europie i USA; obecnie jest profesorem Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University. Autor książek Ścieżka pogranicza (2001), Linia powrotu. Zapiski z pogranicza (2008), Miłosz. Tkanka łączna (2014) i Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei (2017); współautor m.in. Podręcznik dialogu. Tożsamość i zaufanie (2012), Miłosz – Dialog – Pogranicze (2012) i Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego (2016). Reżyser opowieści teatralnych Pogranicza, w tym ostatnio: Trzy kobiety. Metamorfozy mitu Medei u Owidiusza i Picassa oraz Misterium Mostu. Przez Jerzego Giedroycia uhonorowany nagrodą „Małego Berła Kultury Polskiej”. W 2014 roku otrzymał Dan David Prize. Czyżewski będzie promował swoją najnowszą książkę "Małe centrum świata".

Wstęp na spotkanie oczywiście jest wolny. Na miejscu można będzie nabyć najnowszy numer kwartalnika oraz numery archiwalne.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto