Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z Piotrem Podlewskim. We wtorek w Bibliotece Kwadro w Sztumie premiera jego książki "Żywoty zmarłych"

Anna Szade
Anna Szade
Piotr Podlewski napisał "Żywoty zmarłych". Premiera książki odbędzie się we wtorek w Bibliotece Kwadro w Sztumie.
Piotr Podlewski napisał "Żywoty zmarłych". Premiera książki odbędzie się we wtorek w Bibliotece Kwadro w Sztumie. Archiwum prywatne
We wtorek (24 października) o godz. 17 w Bibliotece Kwadro w Sztumie odbędzie się promocja książki „Żywoty zmarłych” Piotra Podlewskiego. To opowieść o ludziach, którzy tworzyli historię Powiśla od XIV do XVIII wieku. Autor jest znanym historykiem i regionalistą, a jego wcześniejsze "Penetracje wokół Sztumu" cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Spotkanie autorskie w Bibliotece Kwadro w Sztumie. W roli głównej Piotr Podlewski

Warto zarezerwować czas we wtorek (24 października). O godz. 17 w Bibliotece Kwadro w Sztumie odbędzie się spotkanie autorskie z Piotrem Podlewskim, autorem „Żywotów zmarłych”. To nowa książka, będąca opowieścią o regionie.

Skupiam się w niej na ludziach żyjących na Powiślu od XIV do XVIII wieku. Przedstawię wydarzenia historyczne i miejsca przez pryzmat ludzi, którzy te historie współtworzyli. A głównym motywem spajającym wszystko w całość będą zabytki, dzieła sztuki, które po nich pozostały – zachęca Piotr Podlewski.

Publikacja powstała w ramach Stypendium Kulturalnego Starostwa Powiatowego w Sztumie 2023.
- Istotą przedsięwzięcia jest dokonanie inwentaryzacji, ale także próba odtworzenia wyglądu uszkodzonych zabytków oraz interpretacja symboliki w nich zawartej - opisywał swój projekt Piotr Podlewski.

Ważnym elementem książki są biogramy osób spoczywających pod płytami.

Płyty nagrobne są zabytkami sztuki, przez pryzmat których możemy przyjrzeć się nie tylko osobom, ale także epoce, poznając mentalność ludzi średniowiecza, renesansu, baroku, a także ich podejście do śmierci. Dla nas są niepodważalnymi źródłami. Pozwalają na odtworzenie tożsamości zmarłego, dają pojęcie na temat jego pochodzenia, informując jednocześnie kim był i co uczynił dla społeczności, w której żył - tłumaczy stypendysta.

Piotr Podlewski nie jest debiutantem. Regularnie publikuje w "Prowincji"

To nie debiut Piotra Podlewskiego, historyka, etnologa i regionalisty. Poprzednia publikacja ukazała się w ramach Biblioteki „Prowincji” i były to „Penetracje wokół Sztumu”, dotyczące miejsc zapomnianych, opuszczonych, tych których nie znajdziemy w folderach turystycznych. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było zrobić dodruk. Autor często gości również na łamach Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja”.

We wtorek będzie można kupić „Żywoty zmarłych”.

Zapraszam na godz. 17. Będzie okazja spotkać się, porozmawiać i wspólnie spędzić czas – zachęca Piotr Podlewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto