Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sztumie obchody 103 rocznicy plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Władze miasta złożyły kwiaty przy Pomniku Rodła

Anna Szade
Anna Szade
W Sztumie pod Pomnikiem Rodła przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty w 103 rocznicę plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach.
W Sztumie pod Pomnikiem Rodła przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty w 103 rocznicę plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Urząd Miasta i Gminy Sztum
We wtorek (11 lipca) przypada 103 rocznica plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Sztumskie władze uczciły to wydarzenie złożeniem kwiatów przy Pomniku Rodła, upamiętniającym walkę o polskość Ziemi Sztumskiej.

Plebiscyt na Powiślu, Warmii i Mazurach. Obchody 103 rocznicy w Sztumie

W rocznicę plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach, przedstawiciele władz Sztumu upamiętnili tamto wydarzenie sprzed 103 lat.

Oddając hołd bohaterom tamtych dni, Leszek Tabor, burmistrz Sztumu i Anna Zawadka, sekretarz miasta, złożyli dziś wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Rodła, upamiętniającym walkę o polskość Ziemi Sztumskiej. Ten wielki patriotyczny zryw Polaków miał połączyć ich z wymarzoną ojczyzną. Plebiscyt nie wszędzie zakończył się po myśli polskich patriotów. Po wybuchu II wojny światowej zapłacili oni najwyższą cenę za walkę o prawo do bycia Polakiem – relacjonuje Urząd Miasta i Gminy Sztum.

Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu został przeprowadzony 11 lipca 1920 r. w wyniku ustaleń traktatu pokojowego w Wersalu, kończącego pierwszą wojnę światową. Jego celem było ustalenie przynależności terytorialnej obszarów, które – według strony polskiej – ze względów historycznych oraz etnicznych powinny zostać przyznane odradzającej się Rzeczypospolitej.

Najwięcej głosów za Polską padło w powiecie sztumskim

Wyniki plebiscytu były dla Polski druzgocącą klęską. Za Polską głosowało 3,4 proc. uprawnionych. Najwięcej głosów za Polską padło w powiatach sztumskim (19,07 proc.) i olsztyńskim (13,47 proc.). W Sztumie w spisie ludności z 1910 r. język polski jako ojczysty deklarowało 42 proc. ludności.
W całości za przyłączeniem do Polski opowiedziało się 25 gmin leżących na Powiślu, 4 gminy mazurskie - 3 w powiecie ostródzkim i 1 w okręgu nidzickim oraz 4 warmińskie - 3 w powiecie olsztyńskim ziemskim i 1 w okręgu Reszel.

W rezultacie plebiscytu na Mazurach przyłączono do Polski wsie: Lubstynek, Napromek oraz Groszki, a na Powiślu – Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo. Do Polski ze względów gospodarczych przyłączono też port rzeczny w Korzeniewie bez samej wsi Korzeniewo oraz przyczółek mostowy w Opaleniu.

Podczas wtorkowych uroczystości przy Pomniku Rodła przedstawiciele sztumskich władz oddali cześć pamięci wołyńskiego mordu na Polakach. 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
To rocznica „Krwawej niedzieli” z 1943 r., podczas której doszło do największej fali mordów na Polakach. W zbrodniach dokonywanych na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej, Podolu, Pokuciu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zginęli obywatele polscy narodowości polskiej, żydowskiej, czeskiej, ormiańskiej. Liczba ofiar jest trudna do określenia, szacunkowe dane mówią o 100 000 zamordowanych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto