Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza akcja. Wspótwórzcie z nami alfabet!

Piotr Piesik
B-Biała Góra i śluza
B-Biała Góra i śluza Piotr Szymański
Przed tygodniem na łamach dodatku "Powiśle, Sztum i Dzierzgoń" przedstawiliśmy przykładowe propozycje do Alfabetu Powiatu Sztumskiego - naszej lokalnej encyklopedii, złożonej z prezentacji najciekawszych miejsc, ludzi, zdarzeń, związanych z powiatem sztumskim. Nadal prosimy naszych Czytelników o przedkładanie takich propozycji - w redakcyjnym gronie wybraliśmy ich sporo, ale wiemy, że Czytelnicy przemierzyli powiat wszerz i wzdłuż, może napotkali coś, o czym nie wiadomo jeszcze powszechnie? Alfabet Powiatu Sztumskiego przedstawiać będziemy sukcesywnie na naszych łamach, zaś końcowym rezultatem tych publikacji będzie połączona, swoista encyklopedia powiatu, współtworzona przez Czytelników oraz Internautów.

Czytelników oraz internautów portalu sztum.naszemiasto.pl zaprosiliśmy do wspólnego stworzenia wyjątkowego cyklu publikacji pt. Alfabet Powiatu Sztumskiego. W układzie alfabetycznym, od naszego lokalnego A do Z, zaprezentujemy najciekawsze miejsca, ludzi oraz wydarzenia z terenu naszego powiatu. Rezultatem będzie powstanie skondensowanej "encyklopedii" powiatu sztumskiego w zwartej formie.Poszczególne elementy naszego sztumskiego alfabetu przedstawimy w kolejnych wydaniach dodatku "Powiśle, Sztum i Dzierzgoń". Pierwszym etapem jest opracowanie listy osób, miejsc, przedmiotów i zdarzeń, które znajdą się w Alfabecie Powiatu Sztumskiego.
Nadal czekamy więc na telefony, listy, maile. Można do nas dzwonić pod numer 55 277 7887, pisać pod adresem [email protected], można wstąpić do naszej sztumskiej redakcji przy ul. Galla Anonima 9/2. Propozycje można też podawać, korzystając z portalu www.sztum.naszemiasto.pl.
Dziś dwie nasze propozycje do alfabetu.
J - jak Jurkowice. Słynny Kanał Juranda, którym Krzyżacy doprowadzali wodę do zamku w Malborku aż z jeziora Dzierzgoń, w Jurkowicach krzyżuje się z innym strumieniem. Zakonni inżynierowie zaprojektowali unikalne, dwupoziomowe skrzyżowanie cieków wodnych, doskonale funkcjonujące do dziś. Zbudowano ziemny akwedukt z kamiennym przepustem. Prace trwały prawdopodobnie od 1280 do 1320 roku. Przepust w Jurkowicach remontowany był po raz ostatni w 1858 roku, nadal działa bez żadnych przeszkód.
K - jak Kaniewo. To niewielkie jezioro, które mija każdy, kto podróżuje przez Koniecwałd. Niewielu domyśla się, że powstało sztucznie, kiedy Krzyxacy postanowili doprowadzić wodę do Malborka z wykorzystaniem jezior pod Sztumem. Zbudowali tamę na rzeczce, płynącej z jeziora Parleta. Spiętrzenie wody pozwoliło zbudować jeszcze młyn. Dziś jezioro Kaniewo jest popularnym miejscem wędkowania, gniazduje tam również wiele gatunków ptactwa wodnego, a okolice jeziora są bardzo malownicze.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto