Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze wielkanocne tradycje

Katarzyna Łęgowska
fot. Piotr Szymański
Wielkanoc to najważniejsze święto w kościele katolickim, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że w Polsce poświęca się mu tyle uwagi, a w ferworze zajęć warto znaleźć nieco czasu na refleksję, odpoczynek i przede wszystkim spędzić ten czas z osobami, które kochamy.

Wczoraj, w Wielki Czwartek rozpoczęło się Triduum Paschalne, czyli trzy dni, w trakcie których trwa celebracja i rozważanie męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. To dla osób wierzących czas wielkiej zadumy, ale i radości, która płynie ze świadomości, że dusza pozostaje nieśmiertelna.

Już dziś,w Wielki Piątek, w kościołach na całym świecie wierni będą przeżywać mękę i śmierć krzyżową Chrystusa. Tego dnia nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna, nie oznacza to jednak, że w kościele nie odbywa się żadne nabożeństwo. By uczcić pamiątkę męki Chrystusa odprawiana jest Droga Krzyżowa, która czasem przybiera formę inscenizacji. Po liturgii słowa i komunii świętej, Jezus pod postacią Najświętszego Sakramentu zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, znanej jako Grób Pański. Tego dnia obowiązuje ścisły post, co oznacza nie tylko zakaz spożywania potraw mięsnych, ale również ograniczenie ilości spożywanych pokarmów.

Wielka Sobota dla katolików upływa pod znakiem radosnego oczekiwania. Właśnie tego dnia księża święcą pokarmy. Święconki nierzadko przybierają niezwykłe formy i tak jak w modzie,możemy obserwować tu różne trendy. Najczęściej zawartość koszyczków jest podobna, co wynika z tradycji, np. jajko jest symbolem odradzającego się życia, sól oczyszczenia i prawdy, a wędlina - dostatku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Misterium Męki Pańskiej w Dzierzgoniu

Dla wielu świętowanie zaczyna się od Rezurekcji, czyli bardzo uroczystej mszy świętej, której znaczenie polega na obwieszczeniu istoty tych świąt- Zmartwychwstania Pańskiego.

Choć święta wielkanocne nie są tak komercyjne jak Boże Narodzenie, trzeba przyznać, że mają swój niesamowity urok i są wyjątkowo barwne. Dzieje się tak, choćby za sprawą pisanek, które niekiedy przestają być jedynie kolorowym jajkiem, a zaczynają przybierać formę sztuki. Właśnie w takich okolicznościach powstały słynne Jaja Fabergé, wykonywane dla rosyjskich carów przez nadwornego jubilera.

Jednak to Poniedziałek Wielkanocny kojarzy się z największą zabawą. Dzień ten nie ma szczególnego znaczenia w liturgii kościoła, jest jedynie przedłużeniem Wielkiej Niedzieli, jednak jeszcze za czasów Jagiellonów Zmartwychwstanie Pańskie świętowano aż trzy dni. Ze względu na zwyczaj polewania się wodą, często określa się go mianem lanego poniedziałku lub śmigusa- dyngusa.

W kościele p.w. św. Anny w Sztumie w Wielki Piątek Nabożeństwo adoracji Krzyża Św. rozpocznie się o godz. 18. Święcenie pokarmów w Wielką sobotę będzie odbywało się o każdej pełnej godzinie od 9. do 15. Przy okazji święconki można będzie podzielić się żywnością, którą kościół przekaże ubogim. Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 20.

Msza Św. z procesją rezurekcyjną rozpocznie się w niedzielę o godz. 6.30.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto