Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie daj się wkręcić jednorękiemu bandycie. Służba Celna przestrzega przed nielegalnym hazardem

Katarzyna Łęgowska
fot. materiał prasowy
Służba Celna rozpoczęła akcję informacyjną skierowanąj do właścicieli lokali, w których organizowane są gry na nielegalnych automatach, powszechnie znanych pod nazwą „jednoręki bandyta". Funkcjonariusze celni przypominają, że kara za nielegalne organizowanie gier na automatach, grozi nie tylko właścicielom urządzeń, ale i osobom wynajmującym pod nielegalne automaty część powierzchni lokalu.

Służba Celna przypomina, że automaty i urządzenia do gier mogą być eksploatowane tylko przez podmioty posiadające koncesję lub zezwolenie na prowadzenie takiej działalności w konkretnej lokalizacji wydane do końca 2009 r. 

- Akcja ma charakter prewencyjny, zanim będą realizowane działania kontrolne. Chcemy przestrzec właścicieli małych lokali przed konsekwencjami czerpania korzyści z urządzania gier na nielegalnych automatach. Przypomnimy, że w rozumieniu Ustawy za urządzającego taką grę może zostać uznany nie tylko właściciel „jednorękiego bandyty", ale też osoba dzierżawiąca takie urządzenie, wynajmująca powierzchnię pod nielegalny automat a nawet obsługująca go – mówi Jacek Kapica, Szef Służby Celnej. 

Służba Celna
przygotowała listy, przypominające o zasadach urządzania i organizowania gier na jednorękich bandytach. Funkcjonariusze rozdawać będą również ulotki przestrzegające przed konsekwencjami wspierania tego typu nielegalnej działalności. Osoba urządzająca lub prowadząca gry na automatach wbrew przepisom ustawy podlega karze grzywny, pozbawienia wolności do lat 3 lub obu tym karom łącznie. Grzywna za urządzanie lub prowadzenie gier na automatach wbrew przepisom wahać się może od kilkuset do nawet kilkuset tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach nawet milionów złotych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Włamali się do automatu, teraz odpowiedzą za swoje czyny

W wypadku kontroli, gdy osoba wynajmująca miejsce w lokalu, pozwala na organizowanie niezgodnych z przepisami gier hazardowych, z mocy prawa znajdzie się w gronie osób uznanych za organizatorów gier na automatach i obciążona zostanie karą administracyjną w wysokości 12.000 zł od każdego automatu.

Wszelkie informacje dotyczące tej kwestii można uzyskać pod numerem Krajowego Telefonu Interwencyjnego 800 060 000 oraz na stronie internetowej www.stopnielegalnemuhazardowi.pl.

Zgodnie z „Ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych" raz z początkiem 2010 r. urządzanie gier na jednorękich bandytach dozwolone jest wyłącznie w kasynach, a działalność w zakresie gier na automatach może być prowadzona wyłącznie na podstawie udzielonej koncesji. Wyjątek stanowią urządzenia, działające na podstawie zezwoleń wydanych do końca 2009 r., umożliwiających legalną eksploatację automatu przez okres 6 lat.

Ostatnie zezwolenie na zgodną z prawem eksploatację „jednorękiego bandyty" poza kasynami gry wygaśnie w połowie grudnia 2015 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto