Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszustwa "na żołnierza amerykańskiego" nadal dokonywane - policja apeluje o ostrożność

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum
Oszuści próbujący wyłudzić od nas pieniądze mają nieograniczoną pomysłowość. Co pewien czas docierają wiadomości o utracie dużych sum pieniędzy przez kobiety, które uwierzyły w tzw. żołnierza amerykańskiego. Wśród ofiar takich przestępstw w ostatnich latach była także mieszkanka Powiśla. Policja donosi o kolejnym przypadku, w którym ofiarą stała się 72-letnia mieszkanka Pomorza.

Internetowi oszuści najczęściej szukają ofiar wśród kobiet. Podają się np. za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji, lekarza pracującego w Syrii lub Iraku, czy inżyniera pracującego na platformie wiertniczej i pod taką legendą „zaczepiają” użytkowniczki na portalach społecznościowych lub komunikatorach internetowych.

Opowiadane przez nich historie są starannie przemyślane i nakierowane na budzenie emocji. W ten sposób zdobywają zaufanie osób, zaprzyjaźniają się z nimi, zwierzają się, poznają też codzienne ich życie. A kiedy przyjdzie odpowiedni moment ...proszą o pieniądze. Historie są różne, ale ich schemat działania jest podobny: zawarcie znajomości przez Internet, zaprzyjaźnienie się, a na końcu wyłudzenie wysokich sum pieniędzy.

Niestety przekonała się o tym 72-letnia kobieta, od której policjanci przyjęli zawiadomienie o oszustwie. Warto zapoznać się z jej historią, b y zachować ostrożność w przyszłości.

Okazało się, że w grudniu 2020 roku kobieta zawarła znajomość z mężczyzną na jednym z komunikatorów społeczościowych. Oszust pisał, że jest żołnierzem amerykańskim walczącym na wojnie w Sudanie, ma polskie korzenie i chciałby wrócić do Polski. Kobieta uwierzyła w tę historię i prowadziła internetową znajomość przez osiem miesięcy. W tym czasie oszust przesyłał 72-latce swoje zdjęcia, a także zdjęcie syna, ponadto dla uwiarygodnienia swoich słów przesłał też dokumenty potwierdzające jego tożsamość.

W pewnym momencie mężczyzna poinformował kobietę, że może wcześniej przejść na emeryturę i zamieszkać w Polsce, ale kobieta musi podpisać dokument, w którym zobowiązuje się udzielić mu pomocy przy zamieszkaniu na terenie Polski. Dokument ten wysłał jej paczką, razem z pieniędzmi. Po jakimś czasie 72-latka dostała informację, że paczka została zatrzymana przez celników w Wielkiej Brytanii. Poproszona przez „żołnierza” przelała na wskazane przez niego konto 6 tys. euro, dzięki którym paczka miała do niej dojść.

Z czasem dostała kolejną wiadomość, że paczka nie posiada pewnego certyfikatu i potrzebna jest kolejna opłata. 72-latka po raz kolejny dała się zmanipulować i nie wierzyła, że jest to oszustwo - przelała na wskazane konto ponad 7 tys. euro. Wierząc mężczyźnie przelała mu jeszcze 2 tys. euro jako opłatę celną. Dopiero w lipcu 2021 r. zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i o wszystkim zawiadomiła policjantów. Policjanci gromadzą wszystkie możliwe informacje, które pozwolą trafić na ślad przestępcy.

Legendy, jakie oszuści wymyślają, są przeróżne. Począwszy od zablokowanych, z różnych przyczyn, kont bankowych, poprzez uiszczenie opłat manipulacyjnych za wysłane do internetowej znajomej wartościowej paczki, która „utknęła" gdzieś na granicy. Warto podkreślić, że owe opłaty sięgają kwot rzędu kilku tysięcy złotych. Zmanipulowane kobiety wykonują bezmyślnie polecenia internetowego amanta, który podając przeróżne konta bankowe zarejestrowane w różnych częściach świata, wyłudza znaczne sumy pieniędzy. Zdarza się, że kobiety aby pomóc „żołnierzowi” zaciągają kredyty bankowe.

Sprawcy najczęściej posiadają wiele fałszywych kont/profili. Budują oni swoją internetową "tożsamość”. Fałszywe zdjęcia i fałszywe informacje dotyczące codziennego życia. Wszystko po to, by uśpić czujność ofiary i w ten sposób wyłudzić pieniądze. Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Warto pamiętać, że przestępcy często korzystają z automatycznych translatorów, więc sposób ich pisania może być nieskładny.

Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym zupełnie osobom. O wszystkich wyłudzeniach i próbach wyłudzenia pieniędzy dobrze jest poinformować Policję. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto