Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po nagrodę do Afryki?

Przemysław Szajner
Program "Słoneczne dachy dla gminy Dzierzgoń" doceniony został przez Fundację Energy Globe Award. Certyfikat ma być przekazany w... Rwandzie

- To dla nas wielkie wyróżnienie, tym bardziej że jako jedyni będziemy reprezentować Polskę. Nie wiemy jednak jeszcze, kto pojedzie po odbiór certyfikatu. Poinformowaliśmy o sprawie także marszałka województwa pomorskiego - mówi Kazimierz Szewczun, burmistrz Dzierzgonia.



W dzierzgońskim urzędzie jest już cała wystawa dyplomów za osiągnięcia w dziedzinie ekologii - Kazimierz Szewczun jest z nich dumny. 
Projekt samorządowców z Dzierzgonia pt. "Słoneczne dachy dla gminy Dzierzgoń" zyskał międzynarodowe uznanie. Inicjatywa została doceniona przez Fundację Energy Globe Award, która prowadzi kampanię na rzecz oszczędności energii oraz jej efektywnego wykorzystania. 
Międzynarodowe jury wybrało dzierzgoński projekt do Narodowej Nagrody Energy Globe dla Polski, która zostanie zaprezentowana podczas oficjalnej ceremonii 3 czerwca bieżącego roku w Kigali, stolicy Rwandy. Samorządowcy otrzymają z rąk przedstawicieli fundacji stosowny certyfikat.


- Jest to dla nas bez dwóch zdań ogromne wyróżnienie - mówi Kazimierz Szewczun, burmistrz Dzierzgonia. - Nasz projekt jako jedyny będzie reprezentował Polskę w tym konkursie.
Nagrody Energy Globe Award przyznawane są co roku w pięciu kategoriach: Ziemia, Ogień, Woda, Powietrze oraz Młodzież. Dzierzgońska inicjatywa dostrzeżona została spośród około 800 zgłoszonych projektów w ramach tych kategorii.
 - Nie wiemy jeszcze, kto pojedzie do Rwandy po odbiór wyróżnienia. Wszystko okaże się dopiero po najbliższym weekendzie - dodaje Kazimierz Szewczun. - Czekamy również na decyzję marszałka województwa pomorskiego, którego poinformowaliśmy o całej sprawie.


Projekt gminy Dzierzgoń realizowany jest od trzech lat. Celem jest wyposażenie budynków mieszkalnych w komplet urządzeń niezbędnych do wykorzystywania energii słonecznej do ogrzewania wody użytkowej. Sprzęt składa się z paneli słonecznych, zbiornika magazynującego wodę, sieci przewodów i zespołu sterującego. Solary montowane są w domach, których mieszkańcy wzięli udział w projekcie. Samorządowcy z Dzierzgonia mogli go zrealizować dzięki dofinansowaniu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, który przyznał niemal 470 tys. euro. Dodatkowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku wsparł projekt dotacją w wysokości 340 tys. zł oraz preferencyjną pożyczką w wysokości 460 tys. zł.
Dzierzgoński projekt bezpośrednio przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego, także niesie za sobą korzyści ekologiczne. Samorządowcy wierzą, że dzięki tej inicjatywie gmina postrzegana będzie jako atrakcyjne i czyste miejsce. 
Jak utrzymują władze miasta i gminy projekt zwiększy udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energetycznym gminy a także ograniczy emisję zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo obniży koszty ogrzewania budynków w dłuższym okresie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto