Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek podczas wypoczynku nad wodą

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Tak wyglądało dziś (poniedziałek) kąpielisko w Sztumie - spadek temperatury do 22 stopni natychmiast spowodował wyraźny spadek liczby wypoczywających
Tak wyglądało dziś (poniedziałek) kąpielisko w Sztumie - spadek temperatury do 22 stopni natychmiast spowodował wyraźny spadek liczby wypoczywających Piotr Piesik
Niedawne tragiczne zdarzenie nad jeziorem Zajezierskim, kiedy utonął 22 - letni mieszkaniec Malborka, daje asumpt do przypomnienia, jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą.

Pamiętajmy - wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek - czytamy na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. - Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro, rzeka czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno.

Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w rejonach/okolicach zbiorników wodnych.
Wybierajmy jedynie strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli, unikajmy natomiast różnego rodzaju glinianek, stawów czy żwirowisk. Pamiętajmy również, że na odcinkach szlaków żeglugowych, w pobliżu portów, mostów, zapór itp. kąpiel jest szczególnie niebezpieczna.

Przebywając na terenie kąpieliska, przestrzegajmy jego regulaminu, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu.

Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego.

Zachowujmy ostrożność również podczas wypoczynku nad wodą, na przykład podczas spacerów lub łowienia ryb.

Przebywanie nad wodą po zmroku, samemu, w razie wypadku znacznie zmniejsza nasze szanse na ratunek.

Zwracajmy także szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Pamiętajmy również, że nasze rzeczy pozostawione na brzegu mogą stać się łatwym łupem złodziei. Nie pozostawiajmy bez opieki zwłaszcza cennych przedmiotów – telefonów, aparatów fotograficznych, pieniędzy, itp.

Policjanci nieprzerwanie czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą. Prowadzą akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Twój brak odpowiedzialności może spowodować nieszczęście, którego skutków nie będziesz mógł nigdy naprawić. Zawsze należy pamiętać, aby przyjemność kąpieli była połączona z jej bezpieczeństwem. W większości przypadków główną przyczyną jest nieprzestrzeganie i lekceważenie obowiązujących przepisów, lekkomyślność oraz kąpiele pod wpływem alkoholu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto